AKO TREBA, IDE SE DO STRASBOURGA »Odlukom Grada Zagreba egzistencijalno su ugrožene obitelji s više djece«

Snimio: B. Čović
Iz inicijative koju predvodi udruga »U ime obitelji« najavljuju borbu pred Ustavnim sudom i, ako bude potrebno, pred Europskim sudom za ljudska prava
Borba za mjeru roditelj odgojitelj u brojkama
– +500 rođene djece u četiri godine trajanja mjere
– 5500 obitelji primalo mjeru
– od 21 000 djece obuhvaćene mjerom, njih 7000 vrtićke je dobi
– 40 % roditelja odgojitelja ima više od troje djece
– Grad Zagreba izdvajao je za mjeru 3 % svoga proračuna (koji iznosi 2,2 milijarde eura)
– za 3300 djece zaposlenih roditelja nije bilo mjesta u vrtićima 2022.

 

ZAGREB Zasigurno su mnogi ostali neugodno iznenađeni odlukom zagrebačkoga Visokoga upravnoga suda početkom prošloga tjedna, u ponedjeljak 27. veljače, koji je potez zagrebačkih gradskih vlasti glede ukidanja mjere roditelj odgojitelj ocijenio legalnim. Nakon što je u srpnju prošle godine sudski ipak zaustavljeno naprasno ukidanje mjere, sadašnja bi se pozicija u pravnoj borbi između roditelja odgojitelja koje predvodi udruga »U ime obitelji« i gradskih vlasti mogla opisati i športskim žargonom – kao izjednačena utakmica. Ali, prema najavama iz udruge »U ime obitelji«, pravna utakmica nije završena.

Stajalište Grada Zagreba ne podupiru stručna mišljenja

Nakon nepovoljne odluke Visokoga upravnoga suda inicijativa će svoje argumente u prilog mjere roditelj odgojitelj predstaviti i na Ustavnom sudu, a nakon te razine postoji i razina Europskoga suda za ljudska prava u Strasbourgu, rekla je u razgovoru za Glas Koncila izvršna direktorica udruge »U ime obitelji« dr. Željka Markić. »Odluka Visokoga upravnoga suda prije svega je razočaravajuća i sramotna jer se sud sam po sebi postavio kao tijelo koje argumentira i dokazuje ‘stranu priče’ koju je bez uporišta u zakonu postavio zagrebački gradonačelnik«, poručila je u razgovoru dr. Markić te dodala: »Mi smo u našim podnescima sudu navodili i izračune i stručna mišljenja koja su dala dvojica demografa – sveučilišni nastavnici prof. dr. Nenad Pokos i doc. dr. Stjepan Šterc – i koja pokazuju da je u četiri godine trajanja mjere roditelj odgojitelj rođeno 500 djece više u odnosu na drugo usporedno razdoblje.

»Žene su davale otkaze, muškarci također – jer je oko 10 posto muškaraca primalo mjeru – napravili su planove i na temelju mjere organizirali su svoj obiteljski i ekonomski život uopće. Sada bi sve to trebalo nestati zbog – ideološke borbe. Što hrvatski građani mogu očekivati ubuduće ako vide da za vrijeme jedne vlasti pristanu na jednu mjeru, promijeni se vlast i mjera bi trebala nestati jer su oni nešto navodno krivo shvatili kada su prihvatili mjeru«, rekla je dr. Željka Markić

A Visoki upravni sud prihvatio je tvrdnju Grada Zagreba da mjera jednostavno nije učinkovita, a da pritom nisu podastrte bilo kakve ekspertize koje bi demantirale izračune dr. Pokosa i dr. Šterca.«

Zaštita roditelja odgojitelja nije samo zagrebačko pitanje

»Mjera roditelj odgojitelj vrlo je pametno ciljala obuhvatiti upravo ljude u hrvatskom društvu koji žele imati djecu te im omogućila sigurnost da se oni mogu posvetiti svojoj djeci i podizati ih na odgovoran i odličan način. Zaštita te skupine ljudi nije samo zagrebačko pitanje, nego je važno za cijelu Hrvatsku. Naime, odluka Visokoga upravnoga suda donosi golemu pravnu nesigurnost. Sadašnji roditelji odgojitelji najprije su od Grada Zagreba na svoje kućne adrese dobili ponudu žele li se uključiti u demografsku mjeru jer imaju troje ili više djece. Uvjet za mjeru bilo je da nisu zaposleni, da njihovo dijete ne pohađa vrtić i da imaju prijavljeno prebivalište u Zagrebu najmanje pet godina. Mnogi među tim roditeljima razgovarali su u to vrijeme s pravnim službama Grada Zagreba, nastojeći ispitati kako ta mjera stoji u pravnom smislu jer – radilo se o njihovim obiteljima i nitko ne bi na nešto samo tako pristao. Žene su davale otkaze, muškarci također – jer je oko 10 posto muškaraca primalo mjeru – napravili su planove i na temelju mjere organizirali su svoj obiteljski i ekonomski život uopće. Sada bi sve to trebalo nestati zbog – ideološke borbe. Što hrvatski građani mogu očekivati ubuduće ako vide da za vrijeme jedne vlasti pristanu na jednu mjeru, promijeni se vlast i mjera bi trebala nestati jer su oni nešto navodno krivo shvatili kada su prihvatili mjeru«, rekla je dr. Markić.

U međuvremenu je u javnost pušteno i nekoliko očitih laži koje navodno dodatno demantiraju održivost mjere roditelj odgojitelj. Tako se govorilo, upozorila je dr. Markić, da su se neki zbog mjere doselili u Zagreb, što je nemoguće jer nitko tko se doselio nakon uvođenja mjere tu mjeru nije mogao zapravo primiti jer jednostavno nije imao prebivalište u Zagrebu najmanje pet godina, strašilo se žene koje su primale mjeru da više ne će moći naći posao, sve do tumačenja s primjesama rasizma, prema kojima su mjeru »uglavnom« primale Romkinje koje su na taj način manipulirale sustavom.

Nerealne kompenzacijske mjere

Kao amortizaciju za ukidanje mjere roditelj odgojitelj zagrebačke gradske vlasti predlažu i nekoliko kompenzacijskih mjera, među kojima se kao rješenje za djecu čiji su roditelji primali mjeru planira – gradnja vrtića. No ključno je uočiti riječ planira, dakle riječ je o vrtićkim kapacitetima koji trenutačno ne postoje. Koliko su kompenzacijske mjere Grada Zagreba realne više je za Glas Koncila rekla predsjednica Hrvatske udruge roditelja odgojitelja Ana Marija Berbić Lacko. »Nedostatak vrtićkih mjesta u Zagrebu je višegodišnji problem – mnogo dulji od trajanja mjere roditelj odgojitelj i upravo je prethodna gradska vlast pribjegla toj mjeri da bi se na neki način pronašlo rješenje za nedostatak vrtićkih mjesta.

»Ulaganje u obitelj najbolja je ‘investicija’ ako se gleda dugoročno. Sva ta djeca koja su primala mjeru ući će u školski sustav, već sada su dio zdravstvenoga sustava, kasnije će i sama kroz doprinose održavati sve državne sustave. A tko će održavati te sustave ako nema ljudi?« rekla je Ana Marija Berbić Lacko

Jasno, vrtiće je potrebno graditi, tu ne možemo reći ništa protiv, ali vrtići se ne mogu izgraditi preko noći. Za to treba vrijeme i trebaju dobri projekti koji će, primjerice, planski dovesti vrtiće u naselja u kojima je pritisak obitelji s više djece veći«, pojasnila je.

Zanemaren socijalni aspekt mjere roditelj odgojitelj

No u razgovoru je upozorila na još jednu ne manje važnu dimenziju borbe za očuvanje mjere roditelj odgojitelj, a to je ona socijalna. »Kako će roditelji koji su zbog prihvaćanja mjere dali otkaze na svojim poslovima sada samo tako pronaći posao i osigurati egzistenciju svojoj obitelji? Ovom odlukom Grada Zagreba i presudom Visokoga upravnoga suda egzistencijalno su ugrožene obitelji s više djece«, upozorila je.

»Ulaganje u gradnju vrtića jest oblik ulaganja u budućnost, ali prije svega treba znati da je mjera roditelj odgojitelj demografska mjera. Ulaganje u obitelj najbolja je ‘investicija’ ako se gleda dugoročno. Sva ta djeca koja su primala mjeru ući će u školski sustav, već sada su dio zdravstvenoga sustava, kasnije će i sama kroz doprinose održavati sve državne sustave. A tko će održavati te sustave ako nema ljudi? Tada dolazi do urušavanja… To također želimo dokazati«, rekla je predsjednica Hrvatske udruge roditelja odgojitelja Berbić Lacko te zaključila: »Nedopustivo je zanemaren socijalni aspekt mjere roditelj odgojitelj. Uopće se nije vodila briga o tome kako će se roditelji koji su primali mjeru snaći nakon njezina ukidanja. Obitelj je temelj društva, djeca nam trebaju. Ukidanje mjere svojevrstan je napad na djecu i obitelj. Politika se ne smije tek tako igrati narodom. U situaciji demografskoga sloma sva demografska pitanja ne mogu biti lokalno pitanje, nego nacionalna briga. Naša inicijativa ići će sa svojim argumentima i do razine nacionalne vlasti.«