KAKO »SPASITI« USPOMENE OD PAMETNIH TELEFONA? Stručnjaci nude pet savjeta

Foto: Shutterstock

Postalo je sasvim uobičajeno komunicirati s bližnjima, prijateljima, kolegama s posla i poznanicima uz pomoć digitalne tehnologije – porukama, statusima na društvenim mrežama, videouradcima i fotografijama. Međutim, već niz godina stručnjaci, psiholozi, komunikolozi i sociolozi, upozoravaju da je komunikacija preko društvenih mreža i pametnih telefona put prema razvoju egocentrizma i narcisoidnosti, a ne autentična međuljudska komunikacija.

Pod tim su se udarom našle i uspomene, važna obiteljska događanja, proslave diploma, putovanja, upozoravaju iz »Obitelji i medija«. Sve se više važnih događaja proživljava kroz leće pametnih telefona i postavlja se stoga pitanje kako spasiti uspomene od mobitela? Iz »Obitelji i medija« citirali su dr. Maryanne Garry, psihologiju sa Sveučilišta Wellington, koja tvrdi da se istinske i važne uspomene mogu sačuvati samo ako ih se drži podalje od društvenih mreža i telefona.

»Pametni telefon nije ono što čini naše uspomene lijepima i vječnima. Upravo suprotno, on je više uljez nego saveznik u memoriranju nečega lijepoga što smo proživjeli«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«

»Pametni telefon nije ono što čini naše uspomene lijepima i vječnima. Upravo suprotno, on je više uljez nego saveznik u memoriranju nečega lijepoga što smo proživjeli«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«.

Pet savjeta kako uspomene sačuvati od mobitela

Sažimajući promišljanja nekoliko stručnjaka s međunarodnim ugledom, ponudili su i pet savjeta kako uspomene sačuvati od mobitela i društvenih mreža. Prvi se odnosi na zdrav razum. »Ako osjetimo da nas društvene mreže udaljavaju od naše obiteljske stvarnosti, najbolje je ‘ugasiti’ ih na neko vrijeme«, savjetuju iz »Obitelji i medija« te dodaju drugi savjet: »Vratimo se navici izrađivanja fotografija (i njihovu postavljanju na zidove) koje prikazuju najvažnije trenutke u našoj obiteljskoj povijesti.«

Nadalje, savjetuju iz »Obitelji i medija«, u nekim prigodama jednostavno treba ugasiti i maknuti mobitel i posvetiti se druženju s obitelju, uživo. »Oduprimo se potrebi da objavljivanjem na mrežama nadoknađujemo ono što smo sa svojim bližnjima propustili u stvarnom životu«, savjetuju iz »Obitelji i medija« i osobito potiču: »Držimo djecu dalje od društvenih mreža što je moguće više da bismo zaštitili njihovu privatnost.«

Procjenjuje se da se oko 2800 fotografija nalazi pohranjeno u mobitelu prosječnoga korisnika pametnoga telefona. Dnevno u svijetu nastane oko 92 milijuna »selfie fotografija«, a prosječan stanovnik Zapada barem šest puta u danu upotrijebi mobitel da bi nešto uslikao.