NOVA METODA »Digitalna detoksikacija« – preduvjet sretna suživota s pametnim telefonima i tabletima

Foto: Shutterstock

Svjesno i privremeno isključivanje iz digitalnoga svijeta, kao svojevrsna »digitalna detoksikacija« pojam je koji bi trebao ući u svakodnevni odnos čovjeka i različitih pametnih uređaja, predlaže projekt »Obitelj i mediji«. »Navikli smo imati internet gdje god se nalazili. Katastrofa je ako se s nekim uređajem ne možemo istoga trena spojiti na internet, postajemo nestrpljivi i ljuti. Nikamo ne idemo bez pametnih telefona, a tabletima i računalima koristimo se čak i dok gledamo televiziju ili slušamo radio. Ukratko, nismo sposobni biti sami, u tišini. Vrijeme je da se ta žica iskopča.«

Spomenuta detoksikacija ne znači križarski rat protiv modernosti. »Tehnologija je korisna i ne treba ju demonizirati, no svakako se treba ispravno njome koristiti«, napominju iz »Obitelj i medija« te nude nekoliko savjeta za »digitalnu detoksikaciju«. Najprije je potrebno okvirno odrediti granice vezanosti uz određene pametne uređaje.

»Odolijevanje kušnji uzimanja pametnoga telefona i objavljivanja sadržaja na društvenim mrežama isprva će možda biti teško. No vrijedit će. Korisnije je uzeti knjigu, izići iz kuće i otići u šetnju, pogledati film s prijateljima, baviti se športskim aktivnostima…«

Primjerice, koliko je puta dnevno mobitel u rukama samo da bi se kratko proletjelo kroz društvene mreže i kako smanjiti takve prilike što je moguće više. Nakon toga treba odrediti dijelove dana koji će biti u potpunosti slobodni od zaslona ili barem izabrati »zone slobode« od digitalnih uređaja u vlastitom domu, kao što su spavaća soba, kupaonica ili blagovaonica. »Pokušajte s tim i kada niste doma. Nemojte stalno tražiti vezu za bežični internet, isključite mobilne podatke na svom uređaju kada se njime ne koristite«, potiču iz »Obitelj i medija«. Daju i dodatne savjete: »Naučite odolijevati kušnjama i isključite obavijesti. Odolijevanje kušnji uzimanja pametnoga telefona i objavljivanja sadržaja na društvenim mrežama isprva će možda biti teško. No vrijedit će. Korisnije je uzeti knjigu, izići iz kuće i otići u šetnju, pogledati film s prijateljima, baviti se športskim aktivnostima.« Isključivanjem obavijesti s pametnih telefona, ili »notifikacija«, kako ih i hrvatski digitalni novogovor često naziva, ne će biti ni zvukova da je došao novi e-mail, nova poruka na WhatsAppu, SMS i tomu slično. »Očekivanje poruka stvara stanje trajne neizvjesnosti, pa čak i anskioznosti, te oduzima koncentraciju potrebnu za duge stvari«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«.

Gotovo 30 % ispitanika u istraživanju američkoga istraživačkoga centra »Pew« izjavilo je da je prvo što učine ujutro – prije nego što ustanu iz kreveta – uzimanje mobitela i brzinsko prelijetanje kroz naslovnice društvenih mreža…