OD PANTOVČAKA DO JASLICA… Da čitava godina bude mirna i dobra

Foto: Shutterstock

U božićnom vremenu dogodila se krađa milodara u Splitu u crkvi Gospe od Pojišana. Nažalost događalo se i prije. Za medije je o. Drago Vrhovac rekao da se nada da se to više ne će ponoviti; smireno je rekao da žali počinitelje, i oprašta im, rekavši da im treba pomoć u liječenju i odgoju. Nažalost, rekao je da krađa, i to pred kamerom, više govori o tome da se dogodila iz obijesti, ili još gore, za drogu.

Smanjuje se broj pušača u SAD-u

Kada je već riječ o ovisnosti, dobro je pročitati što je Goranka Jureško napisala u Jutarnjem istu u tekstu o početku akcije ranoga otkrivanja raka pluća kod pušača starijih od pedeset godina. Nažalost sada preživi tek 10 posto oboljelih. »U SAD-u se u samo jednoj godini smrtnost od raka pluća smanjila za čak 2,2 posto! Amerikanci tvrde da za to treba zahvaliti ustrajnoj borbi protiv pušenja, odnosno smanjenju broja pušača, te sve učinkovitijim lijekovima. Intenzivnom borbom protiv pušenja još od devedesetih godina prošloga stoljeća spriječili su, kažu, gotovo 3 milijuna smrti od raka pluća. U odnosu na ostale vrste zloćudnih bolesti, za koje se smrtnost stabilizirala, ona od raka pluća drastično opada. Tomu je, dodaju, pridonijela i nova imunoterapija, koja daje bolje rezultate liječenja. Na žalost, Hrvatska se ne može pohvaliti takvim brojkama unatoč činjenici da su posljednjih pet godina i hrvatskim pacijentima dostupni najnoviji lijekovi, uključujući i imunoterapiju. To je tek malo povećalo petogodišnje preživljavanje dijela pacijenata, ali drastičnoga pada smrtnosti od te zloćudne bolesti ipak nema, pa i dalje godišnje umire 2800 od 3000 oboljelih. Naime, rak pluća još je najčešći uzrok smrti od tumora kod muškaraca.

Što znači smanjenje broja ovisnika o duhanu, govori i podatak da je od 1991. do 2017. smrtnost od raka u SAD-u u neprestanom padu i da je u 25 godina pala za 29 posto. Rak pluća je šampion pada smrtnosti, što govori u prilog učinkovitosti borbe protiv pušenja. U 2019. broj pušača u SAD-u dosegnuo je najnižu razinu. No Hrvatska se, unatoč dostupnosti najnovijih terapija, ne može pohvaliti takvim dobrim izvješćima. Godišnje od te teške zloćudne bolesti oboli oko 3000 osoba, a umire više od 90 posto. Problem je što se u Hrvatskoj broj pušača ne smanjuje i što se u borbi protiv pušenja gotovo ništa nije učinilo. Primjerice, zabrana pušenja u kafićima, koja je, prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije, uz poskupljenje cigareta, imala najveći utjecaj na pad ovisnika o duhanu, u Hrvatskoj nije ni u primislima zdravstvenih vlasti.«

Vrjednovati Predsjedničin mandat

Sa svoje funkcije otišla je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a za razliku od mnogih drugih političara ostavlja dojam da je živjela za Hrvatsku. I kroz njezine susrete Hrvatska je izgledala ljepša i bolja država. Ovlaš ako pročitamo tekstove unatrag, vidjet ćemo koliko je imala susreta na vrhu. Tako već 2005. godine kao ministrica imala je niz bilateralnih susreta sa Singapurcima, Vijetnamcima i Armencima uz aktivnost u sklopu UN-ova samita. Dogovorila je suradnju na raznim područjima. To je samo jedna vjestica među stotinama vijesti o susretima koje je imala da bi predstavila Hrvatsku, kao državu spremnu na susrete i dobre državničke odnose. Da je Zagreb zadnjih dana bio centar za 27 povjerenika Europske komisije koje su tu i njezinom zaslugom kao i Andreja Plenkovića. Gosti su imali priliku prisustvovati svečanomu koncertu u Hrvatskom narodnom kazalištu u povodu početka predsjedanja Vijećem EU-a. Nakon koncerta povjerenici, članovi hrvatske Vlade i predsjednik Sabora, ukupno 100-tinjak uzvanika, otišli su na svečanu večeru koju je organizirala Predsjednica. Potrebno je vrjednovati sve dobro što je učinila u svojem mandatu, bez gledanja na zlobne kritike koje su usmjerene i na osobu i na Hrvatsku. Prema Predsjednici bilo je upućeno mnogo zlobnih riječi koje nisu uopće dopustive u komunikaciji. Sve je to morala podnijeti dostojanstveno, i u najtežim situacijama.

Izabrani predsjednik Zoran Milanović još nije stupio na Pantovčak i sudeći po medijskim napisima ne će biti pošteđen neugodnih situacija: već je suočen s temom vraćanja Titove biste na Pantovčak. Izjavio je: Pantovčak nije muzej. Hrvatskih predsjednika je četvero, a smatra da se može ići do kralja Tomislava. Marina Karlović Sabolić koja je radila prilog o vraćanju Tita donosi i mišljenje Joška Klisovića koji je rekao da Titovu bistu treba vratiti, i to zbog konteksta u kojem ju je tamo postavio hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, a to je kontekst jedinstva hrvatskoga naroda i zasluga Tita kao vođe. To je jedno od izdvojenih mišljenja, kao što Milanović, novi stanar Pantovčaka, tumači da je to samo reljef, a opet se prenose komentari Titove unuke…

Gužve u jaslicama

Tri kvadrata po djetetu, odnosno pet po jednoj bebi. Toliko bi prostora, prema pedagoškom standardu predškolskoga odgoja i naobrazbe, trebalo osigurati za svako dijete jasličke i vrtićke dobi, kojih bi se sveukupno u vrtiću trebalo nalaziti 200. Sa 440 djece u dva objekta Dječji vrtić »Zrno« u Kozari boku ne ispunjava te standarde pa je za njegove mališane zasigurno dobra vijest što će do kraja godine imati još jedan područni objekt. Nalazit će se kao i prvi izgrađen 2000. godine u Novom Petruševcu – u vrtiću bit će smještene dvije jasličke i jedna vrtićka skupina, a osim dnevnih boravaka za svaku od njih, objekt će sadržavati i višenamjensku dvoranu te priručnu kuhinju. Novi vrtić pritom ne će biti smješten u zasebnom objektu, nego u prizemlju tamošnje stambeno-poslovne zgrade. Nije taj vrtić jedini čija djeca nemaju vlastiti objekt pa im za igru i učenje služe stanovi ili poslovni prostori. Tako, kako se neslužbeno doznaje u tekstu Hane Ivković u Večernjem listu, Dječji vrtić »Poletarac« u Studentskom gradu u Dubravi nekoliko grupa ima u prizemlju stambene zgrade, područni objekt DV »Radost« u Ulici hrvatskoga proljeća nalazi se iznad trgovine boja i lakova, a DV Ivane Brlić Mažuranić čije je sjedište u Cerskoj neke grupe drži u prizemlju obiteljske kuće. Većinom su to, kaže jedna odgojiteljica, vrtići koji imaju toliko upisane djece da jednostavno nemaju kamo s njima. »A moraju se upisati negdje pa onda Grad, u nedostatku prostora i novca za gradnju novoga objekta, ustupa svoje stanove ili urede da tamo presele neke grupe«, objasnila je sugovornica. »No, pita li se Grad, nije manjak kapaciteta ni oskudica razlog što se DV ‘Zrno’ proširuje na stambenu zgradu u Petruševcu. ‘U gradskim dječjim vrtićima ima 968 slobodnih upisnih mjesta’, kažu nam u Gradskom uredu za obrazovanje i dodaju da nove objekte grade tako da roditelji svoju djecu mogu voditi na čuvanje nedaleko od svoga stana, a ne da putuju u susjedne četvrti. Grad smo pitali i koliko je točno vrtića koji svoje grupe umjesto u zasebnim objektima drže u poslovnim ili stambenim prostorima drugih zgrada, no nisu nam odgovorili jer, kako su objasnili, nadležna osoba za to pitanje nije u uredu.«

Da božićno vrijeme bude mirnije

Ministarstvo unutarnjih poslova na blagdansko vrijeme zazvalo je mir i dobro. U to doba upućene su u javnu raspravu izmjene Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja prema kojima bi se u potpunosti zabranila upotreba svih vrsta petarda, tijekom cijele godine, pa i tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana. Kako u Jutarnjem listu piše Matej Devčić, prije dvije godine zakon je pooštren te su njime ukinute petarde i redenici, u prodaji su ostale samo petarde i redenici slabijega intenziteta pucanja. Prema novim izmjenama zakona sada će i one biti zabranjene za prodaju građanima, a ostala pirotehnička sredstva, ona koja služe za manje vatromete, i dalje bi bila dopuštena za prodaju građanima starijim od 18 godina, od 15. prosinca do 1. siječnja, a smjet će se rabiti od 27. prosinca do 1. siječnja. Oni koji prekrše postavljene odredbe bit će u skladu sa zakonom novčano kažnjeni. Kažnjavat će se i oni koji rabe pirotehnička sredstva na prostorima na kojima se okuplja veći broj građana, osim ako se radi o pirotehnici u koju spadaju prskalice »fontane« i »vulkani«. Razlog novomu zakonskomu prijedlogu, navodi u obrazloženju MUP, jest zaštita života i zdravlja ljudi, posebno djece, te smanjenje broja smrtno stradalih i ozlijeđenih životinja.