TRNOVITI LISTOPADNI GRM Žutika kod bolesti žući

Žutika
Foto: Shutterstock

Žutika (Berberis vulgaris, lat.), obična žutika, trnoviti je listopadni grm čija se kora, list i plod upotrebljavaju u ljekovite svrhe. Kora žutike najviše je ljekovita, a posebno ljekovito djelovanje pripisuje se alkaloidu berberinu koji potiče izlučivanje žuči i pomaže u probavljanju masti, pa je stoga efikasan u otklanjanju zastoja lučenja žuči, kod žutice i bolesti jetara, a djeluje i antibakterijski. Žutika pridonosi smirivanju upale žučnoga mjehura i pomaže u probavi, ublažava gastritis i djeluje kao blagi laksativ te potiče rad bubrega i izlučivanje mokraće. Uz berberin, i ostali alkaloidi berbamin, oksiakantin i oksiakantin-vinetin poboljšavaju cirkulaciju, povećavaju kapacitet rada srca i sprječavaju nepravilan rad srca te utječu na snižavanje krvnoga tlaka. Na tržištu osim čajeva postoje preparati žutike, odnosno alkaloida berberina u obliku kapsula koji su namijenjeni za poboljšanje rada jetara, metabolizma ugljikohidrata i smanjenja razine kolesterola u krvi.

  • Kora žutike ima antimikrobno djelovanje na Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Escherichiju coli, Pseudomonas aeruginosa i Candidu albicans.
  • Za vrijeme trudnoće ne smije se uzimati žutika jer stimulira kontrakcije (grčenje) maternice.
  • Tinktura lišća žutike ima hemostatički učinak (ubrzava zgrušavanje krvi).
  • Zbog gorkoga okusa žutika se često upotrebljava za pojačavanje apetita i poboljšanje probave, ali i kao potpora u procesu redukcijskih dijeta jer ubrzava metabolizam te se nalazi i u preparatima za mršavljenje.
  • Preparati žutike ne smiju se uzimati kod upale bubrega s groznicom.