UNESCO PREKO TRADICIONALNE KOŠNJE PODUPIRE BUDUĆI ŽIVOT NA KUPRESU Poziv na obnavljanje povezanosti svih Kuprešaka s maticom

Foto: Profimedia

Uoči ovogodišnjega Dana kosidbe na Kupresu Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu UNESCO poslala je dopis da je ta manifestacija upisana na njihov popis nematerijalne kulturne baštine. Predsjednik udruge »Kupreški kosci« Matko Ćurković za Glas Koncila tim je povodom izjavio: »Priznanje UNESCO-a za nas je konkretan doprinos očuvanju nematerijalne kulturne baštine koja služi na čast svima u našoj zajednici, dio je našega identiteta, povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost te pridonosi društvenoj zajednici. Vjerujem da je to priznanje poziv na obnavljanje povezanosti svih Kuprešaka s maticom.«

Da UNESCO-ovo priznanje nije samo kulturni čin pojasnio je rekavši: »Iseljavanja, nažalost, nisu zaobišla ni Kupres. Odlaze pojedinci zbog nemogućnosti ostvarivanja kvalitetnoga života od vlastitoga rada i postignutih stručnih kompetencija. Kuprešaci nemaju povjerenje u sustav i odlaze zbog vlastitoga moralnoga integriteta. No našoj udruzi svakako je cilj pružiti dodatnu pomoć pri povratku u Kupres, nastaviti ih ohrabrivati i pružiti sve informacije vezane za povratak.«

Tradicija kupreške kosidbe

Govoreći o mladima i čuvanju tradicije, Ćurković je rekao: »Mladi su uvijek na ovim prostorima bili vezani za usmena stvaralaštva i djelovanje svojih predaka. O tome svjedoči velik broj zainteresiranih dječaka za košnju ove godine na manifestaciji Strljanica. Bila je to prilika da pokažu vještine i nauče neke nove tehnike košenja od starijih. Mlade žene i djevojke vole odijevati kuprešku narodnu nošnju i na brojnim bitnim događajima vezanim za Kupres.«

Tradicija kupreške kosidbe datira iz 1687. pa Kuprešaci s ponosom mogu reći da baštine kosidbu više od 300 godina. »Udruga ‘Kupreški kosci’ osnovana je s ciljem promicanja i očuvanja kupreške kulturne i povijesne baštine kao važne sastavnice života svih Kuprešaka. Osnovani smo sa svrhom upoznavanja, predstavljanja, publiciranja i općenito očuvanja svekolike kulture. Pokrećemo različite projekte, organiziramo skupove i druženja kojima je cilj unaprjeđenje razmišljanja o važnosti očuvanja tradicije, surađujemo s drugim udrugama i pravnim osobama koje se bave društvenim i kulturnim tradicijskim djelatnostima. Udruga ‘Kupreški kosci’ usko je povezana s Crkvom te skupa djeluju na području općine i župa, a sudjelovali su u zajedničkim projektima poput organizacije Obiteljske nedjelje na Kupresu«, pojasnio je Ćurković.