Privrženost je univerzalna ljudska potreba za oblikovanjem bliskih emocionalnih veza, a stilovi privrženosti relativno su stabilni obrasci ponašanja unutar bliskih odnosa. Prvobitni stil privrženosti temelji se na interakciji dojenčeta s roditeljima ili skrbnicima, a osobito se naglasak stavlja na to kako roditelj reagira na djetetovu uznemirenost.
Primarna i urođena strategija dojenčadi i male djece jest da traže pomoć od drugih kada opaze opasnost. Dijete koje je odrastalo u okruženju u kojem je dobivalo zadovoljavajuću pomoć i utjehu u stanjima napetosti, razvija učinkovite regulatorne strategije koje uključuju sposobnost nošenja sa stresom te razvija osjećaj sigurnosti i usvaja znanje da se može osloniti na druge kada je to potrebno. Dijete koje odrasta u takvim okolnostima razvija sigurnu privrženost. S druge strane dijete koje nije iskusilo sigurnost u zadovoljenju svojih potreba, osobito u stanjima nemira i napetosti, sklono je razviti dodatne strategije kako bi moglo preživjeti odnosno otkloniti osjećaj napetosti i straha. Najčešće takva djeca razvijaju nesigurnu privrženost odnosno izbjegavanje situacija koje ih čine uplašenima.
Dojenački načini i u zrelosti
Djeca mogu razviti anksiozne obrasce privrženosti zbog nepredvidljivosti odnosa s roditeljem, odnosno, ako roditelj pokazuje nedosljednost u pružanju utjehe, dijete može imati teškoće u pronalaženju osjećaja sigurnosti, što rezultira povećanom željom i potrebom za bliskošću. Izbjegavajuća se pak privrženost razvija iz neprilagođenih odgovora roditelja, osobito odbijajućih roditelja koji odbacuju djetetovu potrebu za pažnjom ili pomoću. Ta djeca uče potiskivati znakove uznemirenosti jer su roditelji skloni povlačenju svoje pažnje kada djeca pokažu uznemirenost.
Obrazac privrženosti dojenčadi ostaje stabilnim i u odrasloj dobi te se pojedinci koriste svojim ranim odnosima kao predloškom u budućim odnosima. Ulazak i stvaranje romantičnih odnosa ključno je obilježje razvoja tijekom odrasle dobi, a stabilna i zdrava bračna veza smatra se temeljem sretnih pojedinaca i dobro prilagođene obitelji.
Važan je i humor
Zadovoljstvo svakom vezom, pa i bračnom, obično se procjenjuje stupnjem u kojem pojedinci smatraju da njihovi supružnici ispunjavaju njihove potrebe i želje. Subjektivno zadovoljstvo brakom povezano je s velikim brojem važnih ishoda, poput individualne dobrobiti, što posljedično uključuje mentalno i fizičko zdravlje. S druge je strane smanjeno zadovoljstvo brakom tijekom vremena uvelike povezano s povećanim psihološkim nemirom i smanjenim životnim zadovoljstvom i za muškarce i za žene.
Identificirani su brojni činitelji koji utječu na zadovoljstvo brakom, uključujući različite oblike komunikacije. Na primjer, s većim zadovoljstvom bračnom vezom povezano je iskazivanje fizičke naklonosti, pozitivna upotreba humora te verbalna utjeha, što upućuje na to da pozitivni oblici osobne komunikacije između supružnika mogu pridonijeti većemu zadovoljstvu vezom.
Jedna od karakteristika ljubavi u odrasloj dobi jest da i sama mentalna slika snažne privržene veze može stvoriti osjećaj sigurnosti, pri čemu sustav privrženosti donosi sigurnost u vezi kada se supružnik vidi kao sigurna baza koja olakšava suočavanje sa životnim izazovima i nedaćama. Romantična je ljubav proces privrženosti u kojem pojedinci formiraju psihološku vezu s drugom osobom, stvarajući paralelu s postupkom u kojem se novorođenče veže za roditelja.
Tehnologija i romantika
Četiri stila
Kvaliteta odnosa u djetinjstvu s roditeljima dovodi do unutarnjih reprezentacija ili takozvanih radnih modela samopoimanja koji pružaju prototipove za kasnije društvene odnose. Svaki stil (sigurni, zaokupljeni, odbijajući, plašljivi) obilježen je različitim percepcijama i ponašanjima u romantičnim vezama. To je primjenjivo i na bračne veze. Sigurni pojedinci osjećaju se ugodno sa sobom i svojim supružnikom. Imaju veliko poštovanje prema sebi i supružniku te se smatraju dostojnima bliskih intimnih odnosa. Kao takvi pokazuju nisku razinu anksioznosti prema svojim supružnicima i izvještavaju o manjem broju problema u vezi u odnosu na druge stilove. Zaokupljeni pojedinci veličaju supružnika jer se osjećaju inferiornim ili nedostojnim svojega bračnoga partnera. Zbog te nesigurnosti pokušavaju kontrolirati vezu jer su zabrinuti da bi ih supružnik mogao odbaciti. Zaokupljeni su visoko anksiozni, ali niskoga izbjegavanja, stoga se obično čvrsto drže svojih supružnika. Odbijajući pojedinci imaju pozitivnu percepciju sebe, ali negativnu percepciju drugih. Kao takvi imaju nisku anksioznost, samostalniji su te ne daju prioritet bliskim odnosima. Plašljivim pojedincima nelagodno je u bliskim vezama jer strahuju da će ih drugi povrijediti. Doživljavaju visoku anksioznost te budući da im nedostaje asertivnosti, skloni su izbjeći ili ignorirati pitanja odnosa.
Tko kako odgovara na poruke
Tehnologija daje osjećaj sigurnosti romantičnim parovima znajući da mogu doći jedni do drugih ako je potrebno, a istodobno funkcionirati neovisno. Ako primjerice supružnici redovito odgovaraju na komentare ili zahtjeve preko tehnologije, to postaje opipljiv dokaz da su pristupačni, reaktivni i angažirani. Dimenzije privrženosti imaju različit odnos s komunikacijskom tehnologijom, odnosno s dopisivanjem. Ljudi koji imaju izbjegavajuću privrženost, zbog svoje snažne želje za neovisnošću i oslanjanjem na sebe, mogu djelovati kao hladni i udaljeni supružnici. Takvim pojedincima dopisivanje može biti posebno značajno jer im pomaže u održavanju neovisnosti, dopuštajući im veliku kontrolu nad vremenom, učestalošću i sadržajem komunikacije. Pojedincima koji iskazuju anksioznu privrženost slanje poruka također može biti privlačno, ali iz drugih razloga. Anksiozno privrženi pojedinci obično imaju negativnu sliku o sebi, ali znatno pozitivniju sliku o drugima i preokupirani su brigom da će ih supružnik napustiti ili da ne će prepoznati njihove potrebe. Dopisivanje može anksiozno privrženim pojedincima biti koristan alat za održavanje trajnoga kontakta sa svojim supružnikom, što im snižava osjećaj tjeskobnosti.
S obzirom na to da pojedinci s različitim karakteristikama privrženosti preferiraju različite razine intimnosti i dostupnosti svojemu supružniku, a slanje poruka dobar je alat za komunikaciju koji se može upotrijebiti za povećanje bliskosti ili stvaranje autonomije, može se pretpostaviti da privrženost i dopisivanje imaju zajedničke učinke na ishod veze. Sigurno privrženi supružnici koriste se adaptivnom emocionalnom komunikacijom, a nesigurno privrženi supružnici pokazuju nefunkcionalne obrasce komunikacije te češće preferiraju odvojenu emocionalnu komunikaciju.