Glas Koncila br. 9/2025.

SAKRAMENT POMIRENJA KAO SLIKA KORIZMENOGA OBRAĆENJA
KOMENTAR:
INTERVJU: TEOLOG PROF. DR. IVAN BODROŽIĆ UZ POČETAK KORIZME
LONDONSKI »PANDAN« KONFERENCIJI U DAVOSU PRONIKNUO U KRIZU ZAPADA
»VREMENSKA TRAJANJA« POSLIJE SMRTI
ČEMU SLUŽI SLAMČICA?
POLA STOLJEĆA OD GODINE KRALJICE JELENE U SOLINU
KOMUNIKACIJA I OPSTANAK REDOVNIŠTVA
ČEMU SLUŽE ANĐELI?
KAKO ZAGOVORNICI POBAČAJA MANIPULIRAJU NAKON OBARANJA »ROE PROTIV WADEA« (2)

 

Iz tiska je izašao novi broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 2. ožujka.

Broj se otvara korizmenim poticajem bl. Alojzija Stepinca, a prve stranice novoga broja u fokus stavljaju Papin boravak u poliklinici Gemelli i neizvjesnost zdravstvenoga stanja Svetoga Oca koja je pokrenula val molitava i dobrih želja.

Uz početak korizme u fokusu novoga broja je i tema sakramenta pomirenja. Zašto se u mnogim zapadnim zemljama ljudi sve više udaljavaju od ispovijedi, dok istodobno sve više traže različite oblike psihološke pomoći? U traženju odgovora na to pitanje Glas Koncila je pomoć zatražio od psihologinje i psihoterapeutkinje dr. Sande Smoljo-Dobrovljski, a o ispovjednoj praksi i presudnoj ulozi svećenika progovorio je dr. Andrija Miličević.

Ako je grijeh onečišćenje duše – na što upućuje ime Čiste srijede – tada i kršćansku borbu za čistoću najbolje mogu pojasniti ekološke slike. Govoreći uz početak korizme o poslanju svećenika kao čistača duhovnoga otpada, patrolog dr. Ivan Bodrožić u središnjem se intervjuu osvrnuo se i na boljke pastorala ispovijedi u Hrvatskoj, ali i na slučajeve svećeničkoga zlostavljanja kao zaprjeku crkvenomu navještaju čistoće. »Postajemo poput odbačenoga radioaktivnoga otpada koji raspadanjem ozračuje sve oko sebe umjesto da izgaramo i isijavamo Božju svjetlost i toplinu. A kada se naša braća pokraj nas smrznu, krivimo hladnoću«, zaključuje.

U jubilejskoj 2025. godini navršava se i pola stoljeća od početka Jelenine godine u Solinu. Godine 1975. iz slavlja u znaku hrvatske kraljice Jelene Slavne iz 10. stoljeća i na temeljima crkve koju je ona podigla na Gospinu otoku izrastao je čitav hodočasnički pokret, »velika hrvatska devetnica«, proslava trinaest stoljeća veza Hrvata i rimskoga prvosvećenika. Svjedoci vremena koje je posjetila ovotjedna reportaža Glasa Koncila prisjećaju se olovnih komunističkih godina u Solinu, gdje su bodljikava žica i vojarna JNA bile na samo metar od zvonika crkve Gospe od Otoka. Suvremenici zbivanja koja su se odvijala 1975. i 1976. prisjećaju se i duhovnih gorostasa koji su dali najveći obol velikoj jubilejskoj svečanosti.

U današnje vrijeme često iznenadi povremena odsutnost komunikacije onih kojima je u Crkvi povjereno najveće duhovno obilje: redovničkih zajednica. Osobita su iznimka Kćeri Marije Pomoćnice, koje salezijanska karizma već u temelju usmjerava na komunikaciju. Rado je stoga Glas Koncila iskoristio prigodu posjeta slovensko-hrvatskoj provinciji njihove vrhovne savjetnice za društvenu komunikaciju s. Marije Ausilije De Siene za razgovor o važnosti komunikacije kako za redovničku prisutnost u suvremenom svijetu tako i za obnovu posvećenoga života u doba krize zvanja.