AKTIVNA VJERNICA ANTONIJA DRAŽEVIĆ Kako je sv. Josip strpljivo čekao i u »josipovskoj avanturi« spretno pridobio svoje nove molitelje

»Kada sam sudjelovala u tridesetodnevnoj pobožnosti Marijinu zaručniku, dobila sam spontano poziv iz Nacionalnoga svetišta sv. Josipa u Karlovcu da osnujem molitveni vjenčić. Za mene je to bila nemoguća misija. Odbila sam se priključiti. No u jednom sam trenutku molitve zastala i u sebi začula: ‘Josipe poslušni.’ Tada sam obećala da ne ću odbijati poslušnost koja dolazi od Boga«

Aktivna vjernica župe sv. Josipa na zadarskoj Plovaniji Antonija Dražević godinama je tražila svojega svetca. Našla ga je u sv. Josipu. Danas je voditeljica molitvenoga vjenčića Prečistoga Srca Josipova. Ranije je završila mali tečaj kršćanstva »Kursiljo« koji joj je, kako sama svjedoči, obogatio život i po kojem je produbila vjeru.

Gospa Loretska utkana u sakramentalni život

Antonija je rođena 7. listopada – na blagdan Kraljice Svete Krunice – 1966. godine u Novoj Gradiški. »Moji pokojni roditelji tata Josip Medved, rodom iz Hrvatskoga Blagaja, i mama Mirjana, djevojački Tencer, domaćica iz Nove Gradiške, u prvom su me mjesecu mojega života krstili u crkvi Bezgrješnoga začeća Blažene Djevice Marije u Novoj Gradiški«, pripovijeda sugovornica. »Tata je bio osoba s invaliditetom pa se najprije zbog oporavka, a onda zbog ljubavi prema moru, poželio preseliti na Jadran. U prosincu 1966. godine preselili smo se u Zadar, gdje smo započeli naš novi život. Živjeli smo u Arbanasima, u blizini crkve Gospe Loretske. Upravo je Gospa Loretska ostala utkana u naš sakramentalni život. Moji su se ondje vjenčali, moja mlađa sestra Josipa i ja tamo smo pohađale vjeronauk i primile sakrament prve pričesti, a naš mlađi brat Hrvoje ondje je kršten«, dodala je vjernica Dražević.

Kročiti kroz život bez problema

Nakon dvanaest godina u Arbanasima obitelj se preselila u župu Srca Isusova na Voštarnici, gdje je Antonija primila sakrament potvrde. Na Voštarnici se i vjenčala 1985. godine. Suprug Draženko Dražević je 1962. godište i u Zadru je proveo čitav život. Dio župe sv. Josipa na Plovaniji Antonija Dražević postala je nakon vjenčanja.

»Spoznala sam da me je sv. Josip odavno čekao i na mojem primjeru pokazao zašto je on ogledalo strpljivosti«

Radila je kao trgovkinja u »Zadranki« sve do Domovinskoga rata, a nakon toga počela je raditi zajedno sa suprugom u obiteljskom obrtu. »Sa svojim suprugom mogla sam kročiti kroz život bez problema. Po naravi je veseljak, lijepo pjeva, ugodna je osoba, a s njim nema osjećaja napuštenosti. I on je vjernik pa se u svemu razumijemo«, svjedoči vjernica Dražević. U braku su im se rodila tri sina: Kristijan, Tomislav i Anđel. Dva su se sina već oženila, zasnovala su obitelji pa su Draževići ponosni djed i baka triju unuka i jedne unučice. Najmlađega sina Anđela, govori vjernica Antonija Dražević uz osmijeh, tek treba oženiti. »Svoje smo sinove odgajali vjernički. I danas prije obiteljskoga ručka redovito zajedno molimo.«

Ponašla »svojega svetca«

Iako je vjernica od djetinjstva, sugovornica je opisala i trenutak u kojem joj se dogodilo istinsko obraćenje. »Najteži trenutak mojega života bio je gubitak moje majke u njezinoj 57. godini. Utjehu i snagu našla sam u vjeri. Tada je došlo do mojega obraćenja jer sam postala svjesna da ne mogu sama, nego da dalje mogu samo s Isusom. Od tada sam redovito krenula na mise, kao i na duhovne obnove. Godine 2014. na poziv našega tadašnjega župnika Šime Perića završila sam mali tečaj kršćanstva Kursiljo. Moj se život promijenio i duhovno obogatio.«

U tom se razdoblju javila i želja da pronađe »svojega svetca«. »Trajalo je to nekoliko godina. Želja je rasla, svetac je tiho i poslušno čekao, a ja ga nisam prepoznavala. Na moj rođendan 7. listopada 2021. dobila sam knjigu ‘Posveta svetom Josipu’. U prosincu te godine umro je moj otac Josip. Osjetila sam tugu i napuštenost. U toj sam tuzi 1. siječnja 2022. počela s posvetom svetomu Josipu. Spoznala sam da me je sv. Josip odavno čekao i na mojem primjeru pokazao zašto je on ogledalo strpljivosti. Kroz tu sam posvetu pronašla duhovnoga oca kojemu sam se obraćala u svakoj prilici i tražila njegov zagovor«, svjedoči vjernica Dražević.

»Hvaljen Isus, Marija i sv. Josip!«

No tada je započela i »josipovska avantura«. »Kada sam sudjelovala u tridesetodnevnoj pobožnosti Marijinu zaručniku, dobila sam spontano poziv iz Nacionalnoga svetišta sv. Josipa u Karlovcu da osnujem molitveni vjenčić.

»Hvaljen Isus, Marija i sv. Josip! Na tom pozdravu nadahnjuje se moja vjera i pratnja sv. Obitelji kroz moje odrastanje i život«

Za mene je to bila nemoguća misija. Odbila sam se priključiti. No u jednom sam trenutku molitve zastala i u sebi začula: ‘Josipe poslušni.’ Tada sam obećala da ne ću odbijati poslušnost koja dolazi od Boga.«

U župi sv. Josipa u Plovaniji danas je aktivno osam vjenčića. »Svake srijede imamo pobožnost sv. Josipu. S našim moliteljima komuniciramo preko Whatsapp-grupe. Šaljemo obavijesti iz svetišta, organiziramo hodočašća i susrete vjenčića… Sve to radimo u dogovoru s našim župnikom i duhovnikom svih osam vjenčića Martinom Jadreškom, koji je prije dvije godine uveo veliku devetnicu u čast sv. Josipu. Na taj se način pripremamo za našu župnu svetkovinu 19. ožujka«, opisuje vjernica Dražević i zaključuje: »Hvaljen Isus, Marija i sv. Josip! Na tom pozdravu nadahnjuje se moja vjera i pratnja sv. Obitelji kroz moje odrastanje i život.«

Zajedništvo vjernika raste i u »redovitim« okupljanjima
»Za rast župe jako je važno sudjelovanje vjernika laika. Vjernici promiču pobožnosti i duhovno se nadograđuju«, smatra Antonija Dražević i napominje: »Laici trebaju biti utkani u život župne zajednice. Svatko na svoj način pridonosi tomu rastu.« U župnoj zajednici u Plovaniji, napominje, aktivna je Marijina legija, molitveni članovi Kursilja, vjeroučiteljice, župni zbor, žene koje održavaju crkvu… Molitveni članovi Kursilja imaju i krizmanički tečaj. I u redovitim okupljanjima, kao što su nedjeljne mise ili molitva krunice uoči mise, vjernici se međusobno povezuju u duhovnom zajedništvu, napominje sugovornica te dodaje: »Radujemo se svakomu novomu aktivnomu vjerniku koji se priključi našoj župi. Srećom, ima ih još uvijek.«