»DOK NAS SMRT NE RASTAVI« Kako u kulturi »instantnih brakova« djecu odgajati za ispravno življenje u bračnom zajedništvu

Foto: Shutterstock

Stalno bombardiranje prikazima braka po mjerilima suvremenoga svijeta u filmovima, serijama, reklamama, glazbi, pa i suvremenoj književnosti i nažalost sve češće u školskoj nastavi, mnoge roditelje suočava s pitanjem kako vrjednote ispravnoga bračnoga života prenositi djeci. Mnogi će se roditelji pitati i gdje uopće mogu tražiti prave odgovore i na neke vlastite bračne nedoumice.

U srži braka

Pred svim nestalnostima suvremenoga svijeta nauk Katoličke Crkve ima još uvijek najbolje odgovore. Jedna od suvremenih knjiga izrasla iz katoličkoga nauka jest djelo njemačkoga autora Petera Blanka naslovljeno »Neka brak bude sretan«, čije je glavne ideje predstavio projekt »Obitelj i mediji«. Kratka i pronicljiva knjiga govori o urođenoj ljudskoj želji da voli i bude voljen, a brak predstavlja kao osnovni put kojim muškarci i žene izražavaju takvu sklonost. Blank ne propušta na više mjesta naglasiti da je bračno zajedništvo Božje djelo i pojasniti zašto je uopće važno braku tako pristupiti. Ljepotu bračne ljubavi povezuje s ljepotom Božjega stvaralaštva i posebno ističe da bračnim zajedništvom supružnici sudjeluju u Božjem djelu spasenja.

Prepoznati Boga u srži braka upravo je protuteža krhkoj vezi između individua koju suvremena medijska kultura zove brakom, koji to jest samo nominalno jer je takvo poimanje ispražnjeno od bilo kakva konkretnoga sadržaja

Prepoznati Boga u srži braka upravo je protuteža krhkoj vezi između individua koju suvremena medijska kultura zove brakom, koji to jest samo nominalno jer je takvo poimanje ispražnjeno od bilo kakva konkretnoga sadržaja. Zato je takav brak moguće sklopiti preko noći, ali isto tako, čim nastupe prve nesuglasice nakon što je uzbuđenost glamurozne svadbene ceremonije ishlapila, takav se brak jednako brzo može i razvrgnuti. Važan je dio knjige i Blankov poticaj na razvoj realnih predodžaba o životu u braku.

Idealističke predodžbe

Naime, upravo su nerealne i idealističke predodžbe o braku i ulogama supružnika uzrok nezadovoljstva koje često vodi rastavama. Kao protuotrov tomu knjiga nudi savjete kako ostati usredotočen na ljubav, kako biti otvoren životu, kako saslušati supružnika i kako dobar humor može postati i dobar bračni začin.

Istraživanje Državnoga zavoda za statistiku pokazalo je da je u prethodnom desetljeću broj građanskih brakova skočio na 49 posto. Ako se dublje razmotri podatak, može se govoriti i o tome da različiti štetni liberalni pogledi na brak postaju sve popularniji u Hrvatskoj i da premda kažu: »Uzimam«, dio supružnika možda ne razmišlja i o načelu: »Dok nas smrt ne rastavi«