IZA KULISA OBITELJSKE ZAJEDNICE NA JARUNU Za ojačavanje supružnika i obitelji koje žive u vremenu poljuljanih vrjednota

Otvoreni formativni susreti koje organizira Obiteljska zajednica privlače i po nekoliko stotina supružnika i zaručnika iz više zagrebačkih župa
Otvoreni formativni susreti koje organizira Obiteljska zajednica privlače i po nekoliko stotina supružnika i zaručnika iz više zagrebačkih župa
Iza kulisa Obiteljske zajednice na Jarunu koja je postala prepoznatljiva i izvan župe

Obiteljska zajednica već je desetak godina jedna od prepoznatljivijih zajednica u živopisnom mozaiku salezijanske župe Duha Svetoga na zagrebačkom Jarunu. No upravo je obiteljska zajednica u posljednjih nekoliko mjeseci postala još jedan u nizu razloga zbog kojih u crkvu sv. Mati Slobode dolazi velik broj vjernika i iz drugih zagrebačkih župa. Otvoreni formativni susreti koje u župnoj dvorani don Petra Šimića na temu bračnoga i obiteljskoga života zajednica organizira od jeseni redovito privlače i po nekoliko stotina mladih supružnika i zaručnika. Nije stoga nedostajalo povoda da se »zaviri« u pozadinu vrlo aktivne zajednice koja djeluje u jednoj od najživljih zagrebačkih župa.

Za župu koja je i mjesto umrežavanja i suradnje župljana

»Otvoreni formativni susreti postali su u posljednje vrijeme ‘sadržaj’ prema kojem je naša zajednica postala prepoznatljiva i izvan naše župe«, pojašnjava voditelj jarunske Obiteljske zajednice Ivan Uremović, podsjećajući pritom i na višegodišnji »projekt« kojim se zajednica također ponosi – Obiteljsko savjetovalište.

Voditelj Obiteljske zajednice Ivan Uremović: »Mi ‘stariji članovi’, koji smo u zajednici od početaka, primjećujemo da sada kada su nam djeca malo porasla možemo ipak davati više sebe za župu, a to znači da smo tu i za razmjenu različitih iskustava s mlađim obiteljima«

»Ono je dosad pomoglo stotinama ljudi, brojnim obiteljima koje su prošle kroz naše prostorije u župi. Cilj nam je bio u savjetovalištu ponuditi savjete iz različitih perspektiva – ekonomske, pravne, financijske, zdravstvene, građevinske – i to tako da odgovore našim župljanima na ta pitanja daju profesionalci, ljudi koji dolaze iz tih struka. Postoji i karitativna dimenzija naše zajednice – koja uključuje potporu našemu župnomu Caritasu i oratorijima«, pojašnjava voditelj Uremović.

Iz sličnih se pobuda – da župa ne bude samo mjesto za »duhovna pitanja«, nego i mjesto umrežavanja, razmjene iskustava, suradnje i pomaganja – javila i ideja organiziranja formativnih susreta. U župama je tradicionalno »pokriven« pastoral djece i mladih – od osnovnoškolaca do studenata. Međutim, kada je riječ o pastoralu obitelji, osobito supružnika koji su tek stupili u brak i obiteljski život, pokazalo se da ima prostora za neki novi i svježiji sadržaj.

Prenositi iskustva mlađim obitelji

»Prepoznali smo da naše poslanje treba još snažnije biti usmjereno prema ojačavanju supružnika koji danas žive u vremenu poljuljanih vrjednota. Ali cilj nam je i pokazati roditeljima naših krizmanika i prvopričesnika da nije dovoljno s djecom dolaziti na misu dok traju priprave za sakramente, nego i inače, da oni kao roditelji postanu integralni dio naše župne zajednice, da u župi steknu svoje prijatelje, da se razvija zajedništvo«, napominje voditelj jarunske Obiteljske zajednice i dodaje: »U desetak godina koliko postoji naša Obiteljska zajednica mijenjale su se i perspektive i društvo oko nas, pa su se tako mijenjale i potrebe obitelji. Mi ‘stariji članovi’, koji smo u zajednici od početaka, primjećujemo da se sada, kad su nam djeca malo porasla, možemo ipak davati više za župu, a to znači da smo tu i za razmjenu različitih iskustava s mlađim obiteljima.

Voditeljica formativne skupine Jelena Gligora Segedi: »Puno osluškujemo one koji dolaze na formativne susrete, međusobno u zajednici puno razgovaramo koje bismo teme trebali obuhvatiti i, naravno, puno molimo i razlučujemo pojave koje primjećujemo oko sebe. Tako se nekako ‘nametnu’ i teme koje želimo staviti u fokus«

Uostalom, kao zajednica neprestano želimo privlačiti nove obitelji jer je to zalog budućnosti zajednice i nastavka njezina djelovanja. Važno nam je da naše djelovanje daje plodove, da po našem angažmanu i svjedočanstvima i drugi prionu više uz Boga i uz župu.«

Od svećenika do komunikologa i psihoterapeuta

Više o otvorenim formativnim susretima rekla je Jelena Gligora Segedi, voditeljica formativne skupine koja djeluje u sklopu Obiteljske zajednice. U skupini je šest članova čiji je zadatak osmišljavati tematske cjeline formativnih susreta, promišljati u kojoj bi se formi neka tema mogla najbolje obraditi i koji bi govornici mogli biti poticajni. »Nastojimo izabrati između mogućnosti – može li se neka tema pojasniti klasičnim duhovnim nagovorom svećenika ili redovnika ili pak svjedočanstvom nekoga bračnoga para. Ponekad treba angažirati i nekoga stručnjaka, recimo komunikologa ili psihoterapeuta«, dodaje Jelena Gligora Segedi.

Jesenski je ciklus formativnih susreta bio fokusiran na molitvu, komunikaciju i bračno darivanje kao tri stupa bračnoga života. Aktualni, proljetni ciklus otvorenih formativnih susreta stavio je veći fokus na konkretne izazove u bračnom i obiteljskom životu. Tako osmišljena tema dotiče i pitanja kao što su bračne uloge, hijerarhija odnosa u bračnom i obiteljskom životu te odgoj djece i obiteljske financije, napominje sugovornica. »Puno osluškujemo one koji dolaze na formativne susrete, međusobno u zajednici puno razgovaramo koje bismo teme trebali obuhvatiti i, naravno, puno molimo i razlučujemo pojave koje primjećujemo oko sebe. Tako se nekako ‘nametnu’ i teme koje želimo staviti u fokus«, zaključuje Jelena Gligora Segedi.

Zajednicu »drži« 70-ak očeva i majki

Obiteljska zajednica u župi Duha Svetoga na zagrebačkom Jarunu strukturirana je tako da ima svojega voditelja, duhovnika i službe. Uz voditelja vjernika laika Ivana Uremovića nad zajednicom kao duhovnik bdije župnik don Pejo Orkić. Da bi zajednica bolje i redovito funkcionirala, osmišljeno je pet služba: organizacijska, molitveno-slavljenička, karitativna i formativna te obiteljsko savjetovalište.
Kada je prije desetak godina zajednica oformljena, na inicijativu tadašnjega župnika don Ante Vasilja, jezgru je činilo desetak obitelji. Zajednica je s vremenom rasla te danas okuplja 35 obitelji. Uz 70-ak aktivnih supružnika u njoj se okuplja i oko 170 djece.
Zajednica odnedavno ima i svoj »statut«, desetak pravila koja definiraju njezin rad i poslanje, vodstvo izabrano glasovanjem i uže tijelo, premda cilj, napominje voditelj Uremović, nije prerasti u udrugu, nego ostati u granicama zajednice koja pridonosi župnomu životu. Uz formativne susrete za svoje članove zajednice nudi molitvene i euharistijske susrete, dio kojih su dosad bila i razna hodočašća, duhovne obnove i izleti.