MLADI VOLONTERI – NADA ZA POTREBITE Kako je Caritas u Srijemskoj Mitrovici postao prepoznatljiva ljubav prema svima

Kristina Dragišić
Snimio: V. Čutura | Kristina Dragišić, voditeljica župnoga Caritasa u Srijemskoj Mitrovici

Caritas Srijemske biskupije kroz svoje projekte i programe ulaže brojne napore da pomogne osobama u potrebi, o čemu svjedoči diplomirana psihologinja Kristina Dragišić, voditeljica župnoga Caritasa u Srijemskoj Mitrovici. Majka joj je Poljakinja, otac Hrvat, a rođena je u Poljskoj. Ta majka troje djece ima i iskustvo rada u Kazneno-popravnom zavodu i Centru za socijalnu skrb u Mitrovici.

»Godine 2003. moj me je župnik pozvao da započnemo organizirano djelovati u sklopu Caritasa kroz Nacionalni program otvorene zaštite starijih i nemoćnih. Do tada smo i moji kolege i ja bili Caritasovi volonteri, a od tada smo vjerni suradnici župe. U ovih 15 godina mnogo se toga promijenilo u mitrovačkom Caritasu, što je i normalno, jer Caritas je živo tijelo koje diše, razvija se i mijenja u skladu s promjenama u društvu.«

Volonteri iz redova mladeži, ministranata, pjevača

»Gotovo svi djelatnici Caritasa i mnogi volonteri dolaze iz redova naše mladeži, ministranata, pjevača, o čemu znaju mnogi koji su bili u sjedištu Srijemske biskupije. Možemo se u župi podičiti najvećim brojem ministranata (20-30), četveroglasnim katedralnim zborom i sjajnim udrugama te kulturno-umjetničkim društvima: hrvatskim, mađarskim, njemačkim. Naši prezbiteri: mons. Eduard Španović, župnik i dekan, te naš svećenik Mario Paradžik ulažu velik trud da sve te mlade i djecu zadrže i okupljaju. I mi iz Caritasa dali smo svoj doprinos tomu te smo u sklopu župe, po projektu Veleposlanstva Republike Poljske, dobili sredstva za opremu Caritasova volonterskoga centra za mlade koji je prošle godine započeo s radom. To je još jedan konkretan primjer u kojem se očituje povezanost Crkve i Caritasa u našem drevnom gradu.«

»U sklopu župe djeluje i Caritasov volonterski centar za mlade koji je prošle godine započeo s radom. To je još jedan konkretan primjer u kojem se očituje povezanost Crkve i Caritasa u našem drevnom gradu«, kazala je psihologinja Kristina Dragišić.

Psihologinja Dragišić ističe da je Caritas danas priznat kao vjerodostojan partner mnogim mjesnim udrugama i institucijama. »Mitrovački Caritas integrativni je dio Caritasa za Srijem, dijecezanskoga Caritasa koji ima širi opseg djelovanja, a zajedno djelujemo pod krovnom organizacijom Caritasa Srbije. Naš program razvoja zdravstvene kućne njege i dnevnih centara za starije i osobe s invaliditetom razvili smo do razine akreditacije programa obuke njegovateljica, licenciranja usluga kod resornoga ministarstva te certificiranja svih djelatnika na tom programu, dakle medicinskoga osoblja, njegovateljica i volontera. Caritas Srbije jedini provodi integriranu uslugu zdravstveno-socijalne skrbi u Srbiji. Konkretno, u sklopu programa brige o starima, na lokalnoj razini, mitrovački Caritas ima 30-ak djelatnika i 15-20 volontera, koji mjesečno pokrivaju i do 260 korisnika. Također, moram naglasiti profesionalni dugogodišnji angažman Caritasa na području razvoja programa pomoći osobama s mentalnim poteškoćama, smanjivanja siromaštva i nezaposlenosti, zatim smanjivanja rizika od katastrofa, posljednjih godina veoma angažiran rad s migrantima, povratnicima, mladima. To je slika Caritasa koja je prepoznata na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini i na koju smo ponosni.«

Već 15 godina usmjereni na konkretnu pomoć

Ističe da se Caritas za Srijem uključio u projekt »Promatranje siromaštva i resursa na teritoriju Srbije«, što je inicirao Caritas Europe. Cilj je uključiti župnike i župne zajednice u proces promatranja siromaštva postojećim Caritasovim projektima, preko zaposlenih i volontera. Oni se u tu svrhu koriste instrumentima za praćenje siromaštva te prate konkretne osobe koje susreću.

Psihologinja Dragišić ističe da svaki župni ili dijecezanski Caritas ima svoju posebnost djelovanja. »Tako je Caritas sv. Anastazije već 15 godina usmjeren na konkretnu pomoć bolesnima, starijima, osobama s invaliditetom i neizlječivo bolesnima, što nas dovodi u sferu palijativne skrbi. Od 2013. godine pionirski smo započeli s palijativom jer je bila potreba za takvim angažiranjem. Svi djelatnici mitrovačkoga Caritasa pohađali su tečaj obuke u jedinom hospiciju u Srbiji i stekli vještine i znanja iz te oblasti. Nakon toga sljedeće godine smo od donacije Njemačkoga veleposlanstva kupili najsuvremenija medicinska i ortopedska pomagala za palijativne bolesnike u iznosu od 16 000 eura i prvi ustanovili posudionicu pomagala. Danas u sklopu programa prekogranične suradnje Hrvatske i Srbije mitrovački Caritas s Općom bolnicom u Srijemskoj Mitrovici, Regionalnom razvojnom agencijom Srijem, Domom za starije iz Iloka te udrugom ‘Bubamara’ iz Vinkovaca provodi projekt razvoja palijativne skrbi.« 

Preko certifikata do kruha

Pozivajući na više uključivanja vjernika laika i ljudi dobre volje, psihologinja Dragišić navodi da su direktori dijecezanskih i nacionalnoga Caritasa svećenici koji se skrbe i za veći broj župa, a s obzirom na to da je Srijem deficitaran sa svećenicima, ti su svećenici doista preopterećeni. »Nerijetko i danas dobivam telefonske pozive u kojima je prvo pitanje pružamo li usluge samo katolicima. Nažalost, tu su tendenciozna i zlurada medijska plasiranja o Crkvi da bi se Caritas diskreditirao kao kredibilni pružatelj usluga, zapravo da bi se umanjio naš doprinos zajednici i naša vrijednost. To je svakako samo još jedna od mnogobrojnih kušnja s kojima se godinama susrećemo. Najveća nam je radost kada čujemo pohvale od usta do usta kod stranih ljudi, pohvale za posvećen i predan rad našega osoblja, ljubaznost i strpljivost u trenutcima kad ih preplavljuju problemi i tuge, susretljivost u rješavanju problema. Želimo da toplina, profesionalnost i razumijevanje budu slika u osobnoj iskaznici karitativnih djelatnika.«

Napominje da u Caritasu neprestano primaju pozive da pomognu, na ovaj ili onaj način. »Moja je odluka bila da kao akreditirana trenerica Caritasove obuke za njegovateljice za starije svim našim volonterima i nezaposlenim ženama koje žele raditi držim besplatnu obuku i tako pomognem da dođu do certifikata koji će im omogućiti da zarade za svoju koricu kruha. Tako uvijek imamo spremne volontere ako nam netko iz tima ode na porodiljni ili u drugu zemlju. Susrećemo se i s odljevom radne snage i mnogo je našega svijeta otišlo trbuhom za kruhom put Njemačke, Austrije, Hrvatske i na druge kontinente. Ovdje ostaju stariji roditelji, bolesni i tužni, jer je još u tijeku jedna migracija, sada ekonomska, koja ‘cijepa’ obitelji i srca.«