OBITELJ I MEDIJI Tri književne poruke za jesen

Više je puta na stranicama rubrike »Obitelj i mediji« spomenuto da je čitanje najbolji način za dublje promišljanje, unutarnji rast i opuštanje. Mladima i mladim roditeljima projekt »Obitelj i mediji« za jesenske je dane preporučio tri književne poruke – iz dva novija romana i jedne starije knjige.

O važnosti očinstva, preporučuju iz »Obitelji i medija«, može se učiti iz knjige »Sveti Josip – Prihvaćanje, zaštita i njegovanje« koju je 2021. objavio Fabio Rosini. Knjiga govori ne samo o očinstvu na tragu sv. Josipa, nego i o važnosti majčinstva kao životne uloge komplementarne očinstvu.

»Obitelj i medije« zaokupila je i knjiga Alessandra D’Avenije »Bijela poput mlijeka, crvena poput krvi«. Protagonisti romana su djevojka koja se bori s leukemijom i momak koji je u nju zaljubljen. Iako roman tematizira i krhkost i neizvjesnost ljudskih života, središnja je poruka knjige da ljubav ne znači samo »život u oblacima«, nego i posvećenost drugomu, žrtvovanje, nadvladavanje vlastitih strahova za dobro drugih…

Autor, koji je svećenik poznat po pastoralu mladih u Rimu, polazi od premise da je »avantura roditeljstva« važna ne samo zato što je suvremena generacija prestala cijeniti očinstvo i majčinstvo, nego i stoga što suvremeno društvo gubi mudrost. »Svojom energičnošću o. Fabio želi nam pokazati što je lijepo u nama, a posebno upozoriti da se previše ljepote u današnjem svijetu odbacuje«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«.

Europski je projekt zaokupila i knjiga književnika Alessandra D’Avenije »Bijela kao mlijeko, crvena kao krv«. Protagonisti romana su djevojka koja se bori s leukemijom i momak koji je u nju zaljubljen. Iako roman tematizira i krhkost i neizvjesnost ljudskih života, središnja je poruka knjige da ljubav ne znači samo »život u oblacima«, nego i posvećenost drugomu, žrtvovanje, brigu i nadvladavanje vlastitih strahova zbog dobra drugih. Treća književna poruka koju je na početku jeseni predstavio projekt »Obitelj i mediji« dolazi iz knjige C. S. Lewisa »Četiri ljubavi«, koja je prevedena i na hrvatski jezik. Knjiga govori o četirima ljudskim ljubavima: privrženosti, prijateljstvu, zaljubljenosti i karitasu kao milosrdnoj ljubavi. »Većina ljubav poistovjećuje s erosom. No Lewis pokazuje da je i prijateljstvo vrsta ljubavi. Knjiga je zapravo esej koji je hrana za mozak, pisana je domišljatim, a ponegdje i ironičnim stilom. Zasigurno ona nikomu ne može biti dosadna«, napominju iz »Obitelji i medija«.

Književnik Clive Staples Lewis napisao je više od 30 knjiga prevedenih na tridesetak jezika. Hrvatsku su publiku osvojile njegove »Kronike iz Narnije«. Projekt »Obitelj i mediji« često se koristi njegovim knjigama da bi skrenuo pozornost na važnost univerzalnih, općeljudskih i kršćanskih vrjednota.