SVJETSKI DAN VJEŠTINA MLADIH Vještina bez svrhe je kao aplikacija bez korisnika

Carlo Acutis
Foto: Profimedia | U vremenu kad se često govori da su mladi izgubljeni, pasivni ili samo na mobitelima, Carlo Acutis primjer je onoga što se dogodi kad se spoje talent, tehnologija i vrijednosti

Opća skupština Ujedinjenih naroda 2015. odlučila je da će se 15. srpnja slaviti Svjetski dan vještina mladih. S obzirom na proširenje tržišta rada i veću dostupnost viših stupnjeva obrazovanja, mladi su se pronašli u nezavidnoj situaciji, pa je taj svjetski dan osmišljen s ciljem podizanja svijesti o vještinama mladih i potrebi za ulaganjem u te vještine. »Mladi u Hrvatskoj su osobe od navršenih 15 do navršenih 30 godina, skupina koja čini 15,8 posto ukupnoga stanovništva. Suočavaju se s brojnim i brzim promjenama i izazovima suvremenoga društva i naporima da budu aktivni, odgovorni i punopravni članovi društva u kojem žive«, objavio je Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar za Svjetski dan vještina mladih 2023. Već su se tada primijetile teškoće s kojima se mladi susreću.

Tranzicija odrastanja – iz djetinjstva u adolescente pa u konačnici i zrele odrasle ljude – dovoljno je teška i zbunjujuća po sebi. Upravo zato treba poticati i potpomagati mlade da se u tom razdoblju što bolje snađu i usmjere u životu s obzirom na vlastite interese i afinitete. Nacionalni program za mlade u Hrvatskoj od 2023. do 2025. odlučio se za šest prioritetnih područja pod koja spadaju obrazovanje mladih, rad s mladima, mladi u ruralnim područjima, participacija mladih u društvu, mladi i Europska unija te zdravlje i kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa.

Prošlogodišnja tema bila je »Vještine mladih za mir i razvoj«, a stanje je postalo još i teže zbog nasilnih sukoba diljem svijeta, nekoherentnoga internetskoga okruženja i stalne ekonomske nejednakosti. Uzevši sve navedeno u obzir, mladi su ljudi prepoznati kao predstavnici mira te su u tom smjeru i poticani. Pružale su im se vještine i smjernice za suočavanje s izazovima i za doprinos mirnoj i prosperitetnoj budućnosti.

»Dosadašnja istraživanja pokazala su da su mladi heterogena skupina te da je osobito važno raditi na njihovu obrazovanju koje im često utječe na položaj u društvu te na obrasce ponašanja, vrijednosti i stajališta. Tranzicija mladih u svijet odraslih obilježena je ključnim događajima, kao što su završetak školovanja, zapošljavanje i zasnivanje vlastite obitelji s obzirom na životne okolnosti. Prema pojedinim istraživanjima većinu mladih ključni tranzicijski životni događaji tek čekaju, što je u skladu s fenomenom produljene mladosti«, objavila je Marija Škes s Odjela za promicanje zdravlja Službe za javno zdravstvo.

»Tko pjeva, dvostruko moli«

Paula Pavlek, dvadesetdvogodišnja studentica Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Zagrebu, razvija posebnu vještinu: u crkvenom zboru pjeva još od prvoga razreda osnovne škole. Ljubav prema glazbi i vjeri ponijela je iz svoje obitelji. »Mama, tata, baka i tetak pjevali su u zboru, a baka nas je učila tradicionalne crkvene pjesme.« Iako se tijekom srednje škole nakratko udaljila od redovitoga dolaska na misu, prijelomni trenutak dogodio se kada su joj roditelji predložili da se priključi zboru mladih u župi Uznesenja Blažene Djevice Marije. »Nakon mise sam prišla tadašnjoj voditeljici zbora i odlučila se priključiti. Na prvoj probi, kada su zapjevali višeglasno, osjetila sam snažne emocije – kao da mi je Bog rekao: ‘I ja sam tu.’«
Za Paulu pjevanje u zboru nije samo glazbeni izraz, nego način molitve i slavljenja Boga: »Volim slaviti Boga pjesmom i posebno mi je drago kada čujem da je nekoga naša pjesma dotaknula.« Ističe kako je glazba ne samo sredstvo izražavanja vjere, nego i snažan most prema zajedništvu, prihvaćanju i osobnomu rastu. Svojim primjerom želi potaknuti i druge mlade da se ne boje iskoristiti darove koje im je Bog dao. »Svatko ima nešto u čemu može služiti – bilo da je to glazba, rad s djecom, organizacija ili objavljivanje duhovnoga sadržaja.« Posebna joj je inspiracija blaženi Carlo Acutis. »Njegova ljubav prema euharistiji i skromnost duboko me diraju.« Upravo je euharistiju prepoznala kao izvor snage i života. »Isus mi daje snagu, radost i mir – posebno kroz svetu misu i klanjanje.« Na kraju Paula poručuje svim mladima koji možda još traže svoje mjesto u Crkvi: »Bog ne traži savršenost, nego srce koje je spremno služiti.«

Carlo Acutis – digitalne vještine u službi dobra

U vremenu kada su utjecajnici (influenceri) idoli mlađih naraštaja, a algoritmi određuju popularnost, pojavio se mladić čija su djela velikodušnosti obišla doslovno cijeli svijet, zahvaljujući internetu. Carlo Acutis, »Božji influencer«, od rane dobi pisao je o Bogu, zauzimao se za djecu i mlade koji su bili žrtve vršnjačkoga nasilja i dijelio hranu beskućnicima. Prema riječima njegove majke Antonije Salzano Acutis, bio je pristojno, dobro odgojeno i velikodušno dijete koje bi uvijek s osmijehom dijelilo svoje igračke s drugima.

U vremenu kad se često govori da su mladi izgubljeni, pasivni ili samo na mobitelima, Carlo Acutis primjer je onoga što se dogodi kad se spoje talent, tehnologija i vrijednosti

Rođen 1991. u Londonu, odrastao u Milanu, Carlo je volio računala, videoigre, pse, prijatelje i euharistiju. Sasvim prosječan mladić s ne tako prosječnom strašću upotrebe interneta za širenje vjere i dobrote. Carlo je umjesto TikToka stvorio internetsku stranicu o euharistijskim čudima i katoličkim svetinjama. Umro je prerano sa 15 godina od leukemije, ali je njegov digitalni trag ostao. Vatikan ga je 2020. proglasio blaženim, a ubrzo će postati i svetac – zaštitnik programera, gamera i svih mladih koji vjeruju da mogu iskoristiti svoje vještine za nešto više.

Carlov primjer pokazuje da je tehnologija samo alat te je važno kako se time služimo. Danas, kad se toliko govori o digitalnim vještinama, umjetnoj inteligenciji, programiranju i inovacijama, Carlo nas podsjeća: vještina bez svrhe je kao aplikacija bez korisnika. U svijetu koji se stalno mijenja sposobnost prilagodbe, kritičkoga razmišljanja te kreativnoga i tehnološkoga izražavanja ključ je uspjeha. Mladi su više nego ikad spremni preuzeti odgovornost i koristiti se svojim znanjem za izgradnju boljega društva. Oni nisu samo korisnici tehnologije, oni su kreatori budućnosti. Njihove vještine nisu samo »cool«, one su ključ za svijet koji dolazi. U vremenu kad se često govori da su mladi izgubljeni, pasivni ili samo na mobitelima, Carlo Acutis primjer je onoga što se dogodi kad se spoje talent, tehnologija i vrijednosti.

Razvijati vještine u slobodi i kreativnosti

Svaka mladost nalazi se pred velikim izazovima, mnogim životnim početcima i učenjem raznih vještina. Paradoksalno, ali istinito je da mladima, unatoč dostupnosti svega i svačega, nije lako razvijati se u modernom svijetu. Neke vještine koje su danas više nego potrebne svakako su one digitalne, no ne smijemo zaboraviti kako je razvoj socijalnih, emocionalnih i komunikacijskih vještina jednako bitan.

Sve su to vještine koje su mladomu čovjeku danas izrazito potrebne. Isto tako važno je ne zanemariti ono u čemu mnogi od nas uživaju: glazba, šport, ples, crtanje ili druga vrsta stvaranja. Mlade treba poticati da tijekom stjecanja vještina uživaju i uče u slobodi i kreativnosti. »Tko pjeva, dvostruko moli«, rekao je sv. Augustin, a tomu možemo pridružiti svaku umjetnost i vještinu koje čovjeka obogaćuju.

Priredili: V. Lukačin, I. Moslavac, E. Raguž, L. Galić