U Muzeju grada Zagreba otvorena je gostujuća izložba Muzeja za umjetnost i obrt »Gotičko i renesansno zlatarstvo u Zagrebu 1450.-1550.: Remek-djela iz Riznice Zagrebačke nadbiskupije« u nedjelju 7. rujna na dan ujedinjenja Gradeca i Kaptola, čime se obilježava 175. obljetnica tog događaja.
Govorili su izaslanik zagrebačkoga gradonačelnika dr. Luka Korlaet, ravnatelj MUO-a Sanjin Mihelić, kustosica izložbe dr. Arijana Koprčina, pročelnik Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije preč. Vlado Mikšić, pročelnica zagrebačkoga Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Emina Višnić te izaslanica ministrice kulture i medija Anuška Deranja Crnokić.
Izložene su 52 umjetnine nastale tijekom 100 godina koje su izrađene ručnim zlatarskim tehnikama, a ukrašene su dragim kamenjem, biserima i emajlom. Iz posjeda Ivaniša Korvina izložena je gotička monstranca, zagrebački biskup Osvald Thuz ostavio je srebrni i pozlaćeni vrč s njegovim grbom na poklopcu te biskupski štap. Nadalje, ostavština Luke Baratina sastoji se od srebrnoga pozlaćenoga gotičko-renesansnoga pastorala, kasnogotičkog paxa i pektorala optočenih safirima, rubinima i biserjem te renesansnog kotlića sa škropilom za blagoslovljenu vodu. Izložena je renesansna kadionica s lađicom i žličicom biskupa Šimuna Erdödyja, zlatni renesansni lanac s emajlom i biserima talijanske provenijencije te brojni kaleži, relikvijari, kao i relikvijar u obliku križa s relikvijom čestice sv. Križa koju je nabavio biskup Macilin. Najbrojniji eksponati posuđeni su iz Riznice zagrebačke katedrale, njih 39 s više od 40 pojedinačnih izložaka. Izloženi su i predmeti iz crkve sv. Marka, sv. Ivana Krstitelja u Novoj Vesi, Dijecezanskog muzeja Požeške biskupije, Riznice katedrale sv. Terezije Avilske, Đakovačko-osječke nadbiskupije te crkvi u Glogovnici, Križevcima i Čazmi.





















