
Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio 17. prosinca 1936. u Buenos Airesu, napustio nas je i otišao u Očev dom na Uskrsni ponedjeljak, 21. travnja. Po uzoru na sv. Franju Asiškoga tijekom svojega pontifikata zauzimao se za siromašne te nas je neprestano podsjećao da u licima siromašnih gledamo lice Krista i da istinska Crkva mora biti Crkva za siromašne.
Također je poticao na dijalog, pogotovo među mladima. U svojoj posljednjoj videoporuci objavljenoj 27. travnja pozvao je mlade na istinsko slušanje drugih, naglašavajući važnost dijaloga i međusobnoga razumijevanja.
Tijekom Svjetskoga dana mladih u Lisabonu 2023. pozvao je mlade da postanu nositelji nade, mira i promjena u svijetu. U svojim je dokumentima i govorima često isticao važnost mladih u Crkvi i društvu.
Posebno snažnu poruku mladima poslao je u svojoj apostolskoj pobudnici »Christus vivit« 2019., i to u četvrtom poglavlju u kojem mladima govori s vjerom i odlučnošću o najvažnijem pitanju – onom koje nikada ne smije biti zaboravljeno.
Riječ je o navještaju koji se temelji na tri temeljne istine (br. 111): Bog te ljubi, Krist te spašava, on živi. Božja je ljubav neizmjerna i bezuvjetna. Papa poziva mlade da nikada ne posumnjaju u Božju ljubav, čak ni kada se osjećaju napušteno ili nesigurno. Božje je srce ispunjeno nježnim suosjećanjem koje se raduje. Potiče mlade da gledaju Kristov križ, zgrabe ga i čvrsto se drže za njega jer on je izvor spasenja. Naglašava da je Isus živ i da je prisutan među nama, pozivajući mlade da ga prepoznaju u svakodnevnom životu. Također ističe ulogu Duha Svetoga u pripremi i otvaranju srca mladih kako bi primili navještaj. Poziva mlade da zazivaju Duha Svetoga svaki dan jer on može promijeniti njihov život, dati mu bolji pravac i ispuniti ga svjetlom. Na kraju poglavlja, citirajući proroka Izaiju, napominje da se onima što se u Gospodina uzdaju »snaga obnavlja, krila im rastu kao orlovima, trče i ne sustaju, hode i ne umaraju se« (Iz 40, 31), podsjećajući mlade da je Isus izvor mladosti.
Papin dijalog s mladima bio je prožet povjerenjem u njihovu sposobnost da budu nositelji promjene, svjetla i pomirenja u svijetu. U vremenu nesigurnosti dao im je temelj: istinu da su ljubljeni, spašeni i nikada sami jer Krist živi, navještaj koji je utjelovljen u pozivu da svakodnevno slušaju druge, grade mostove, otvaraju srce Duhu Svetomu i hrabro koračaju naprijed. U tom susretu pape Franje s mladima rodio se dijalog nade – dijalog koji ne prestaje jer je ukorijenjen u ljubavi koja ne umire. U njegovu nasljeđu odzvanja poziv: »Ne bojte se biti svjetlo svijetu jer s Kristom sve je moguće.«
Pape i blaženici svojom su vjerom, poniznošću i služenjem drugima postali uzori vjernicima. Neovisno o vremenu i okolnostima u kojima su živjeli, njihove poruke i djela do dana današnjega ostaju snažno nadahnuće za svakodnevno djelovanje. Primjerice, njihova predanost molitvi i duhovnomu rastu potiče nas da svakoga dana pronađemo vrijeme za osobni razgovor s Bogom. »Postajemo svjetlima – sjajimo – kada dočekujući Isusa s dobrodošlicom učimo ljubiti poput njega. Ljubiti poput Isusa: to nas čini svijetlima, to nas potiče da činimo djela ljubavi«, naučio nas je papa Franjo na Svjetskom danu mladih 2023. Čak i kada su okolnosti i društvo snažno suprotstavljeni kršćanskim vrijednostima, brojni su blaženici ostali vjerni istini i moralu, a pape su pozivali na povratak ispravnomu načinu života. Često se ističu i kao osobe koje su pomagale siromašnima i marginaliziranima te su nas time učili suosjećanju i ljubavi malim, ali snažnim gestama. Djela govore više od riječi, a njihova su upravo pokazivala težnju k svetosti u običnim okolnostima. Potiču nas da budemo bolji ljudi – ponizni, hrabri, puni nade i ljubavi prema Bogu i bližnjemu. »Ne može biti siromah onaj koji nosi Boga u duši«, davnih je dana izjavio bl. Alojzije Stepinac.

»Istaknuti laik u svjedočenju evanđelja«, tim je riječima sveti papa Ivan Pavao II. opisao blaženoga Ivana Merza, hrvatskoga katoličkoga laika, duhovnoga pisca i zagovaratelja vjere kod mladih.
Ivan Merz rođen je u Banjoj Luci 16. prosinca 1896. u liberalnoj obitelji. Vjeru je upozna pred kraj gimnazijskih dana uz pomoć svojega profesora i katoličkoga laika dr. Ljubomira Barkovića. Kao zaljubljenik u književnost upisao je studij prava i književnosti u Beču. Međutim, Prvi svjetski rat prekinuo mu je studij te je mobiliziran i poslan na talijansku bojišnicu. Proživio je sve patnje rata te u susretu s trpljenjem doživio potpuno obraćenje. Mladi Merz spoznao je smisao i vrijednosti života, naučio je razlikovati dobro i zlo, moralno je ojačao i duhovno se obogatio. Nakon završetka rata nastavio je studij u Beču s novim pogledom na svijet. U domovinu je došao sa sviješću da je »katolička vjera njegovo životno zvanje«, kako je to pisao majci prije povratka.
Završio je studij u Parizu, došao u Zagreb i postao profesor francuskoga jezika i književnosti u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji.
Kao jedan od članova Hrvatskoga katoličkoga pokreta i osnivača Hrvatskoga orlovskoga saveza postao je moralni vođa katoličkoj mladeži, a u javnost je uveo nov način razmišljanja, osjećanja i prosuđivanja kroz duhovne okvire. Svojom odgojnom djelatnošću usmjeravao je mlade na pravi put, prema istinskim životnim vrijednostima. Posebna mu je briga bila da kod mladih stvori ispravne pojmove i shvaćanje ljubavi, braka, čistoće i spolnosti. Često je naglašavao važnost unutarnjega duhovnoga života, redovite molitve, sudjelovanja na misi i primanja sakramenata. Svojim radom promicao je nesebičnu ljubav i odanost prema Kristu i bližnjemu. I sam je živio uzornim kršćanskim životom, ispunjen ljubavlju prema bližnjemu. Bio je čovjek žive vjere i primjer svima, izvor nadahnuća budućim naraštajima koji su nastavili ostvarivati njegovu duhovnu baštinu.
Umro je 10. svibnja 1928. Svojim apostolskim radom i odgojnom djelatnošću ostavio je neizbrisiv trag i postao simbolom uzornoga kršćanina. Njegova svetost, obrazovanost i predanost mladima i Crkvi čine ga trajnim uzorom ne samo za vjernike, nego i za sve koji žele služiti općemu dobru. Papa sv. Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim 2003. te ga postavio kao uzor kršćanskoga života za mlade i vjernike laike.
Priredili: V. Lukačin, I. Moslavac, E. Raguž, L. Galić