Može li se sada kada je Papa preminuo dobiti potpuni oprost s obzirom na to da je jedan od uvjeta za dobivanje toga oprosta izmoliti molitvu na nakanu Svetoga Oca?
Nika H.
»Kada je rimska Stolica prazna ili posve spriječena, neka se ništa ne mijenja u upravljanju općom Crkvom; ali, neka se obdržavaju posebni zakoni izdani za takve okolnosti«, ističe se u Zakoniku kanonskoga prava (kan. 335), koji u kanonu 995 navodi: »Osim vrhovne crkvene vlasti oproste mogu dati samo oni kojima tu vlast priznaje pravo ili daje rimski prvosvećenik.« Apostolska je pokorničarnica 13. svibnja 2024. u dekretu objavila uvjete pod kojima se može zadobiti oprost tijekom Jubilejske godine, tijekom koje »svi vjernici, koji su istinski raskajani i slobodni od svake naklonosti prema grijehu (usp. Enchiridion Indulgentiarum, IV izd., norma 20, §1), koji su potaknuti duhom milosrđa i koji su tijekom Svete godine pročišćeni po sakramentu pokore i okrijepljeni svetom pričešću, molili na nakane Vrhovnog svećenika, moći će iz crkvene riznice dobiti potpuni oprost, s odrješenjem i oproštenjem od svih svojih grijeha, a koji se po izboru može primijeniti i za duše u čistilištu«, a u njemu na kraju piše: »Ovaj Dekret vrijedi za cijeli Redoviti jubilej 2025., bez obzira na bilo koju suprotnu odredbu.«
Sada kada je papa Franjo preminuo, a apostolska je Stolica ispražnjena (sede vacante), to ne znači da se jubilejska slavlja prekidaju jer kanonsko pravo i crkvena tradicija predviđaju da osnovne zadaće kod preminuća preuzima na sebe komornik, a to je sada kardinal Kevin Joseph Farrell. On će koordinirati sljedeće faze (npr. već je odgođena kanonizacija bl. Carla Acutisa), uključujući i organiziranje konklava, a ako bude potrebno i dijela jubilejskih proslava, na koje je sigurno utjecao i sprovod pape Franje, kojega će se vjernici sigurno – posebno hodočasnici u Rim – spominjati cijele Jubilejske godine.
Za vrijeme Jubileja 1700. godine umro je papa Inocent XII. pa je on bio prvi papa koji je otvorio sveta vrata, a zatvorio ih je njegov nasljednik Klement XI. Tako će biti i ovaj put: nasljednik pape Franje zatvorit će sveta vrata na kraju Jubileja jer su jubileji u Katoličkoj Crkvi vrlo svečani i važni događaji – vrijeme milosti, pomirenja i duhovne obnove. Papino preminuće ne umanjuje temeljnu važnost toga događaja, a Crkva će pronaći načina da nastavi slaviti Jubilej i promiče njegove temeljne vrijednosti jer ima dugu povijest i zna se prilagoditi novim okolnostima i izazovima, a uz komornika i neke druge službe i veliki pokorničar ostaje na službi i odgovoran je za odvijanje redovite službe Kardinalskomu zboru koji privremeno upravlja Katoličkom Crkvom dok se na konklave ne okupe svi kardinali. Zato će vrlo važno biti što prije prenijeti javnosti, napose vjerničkoj i svim hodočasnicima, sve detalje kako bi se izbjegle razne špekulacije i kako bi svi točno znali i što se događa sada s potpunim oprostom.