Plodove pastorala u Međugorju neizbježno je zapaziti jer o njima se govori, piše, zapravo oni su vidljivi. Upravo je to razlog što je Sveti Otac 11. veljače donio odluku i zadužio mons. Henryka Hosera, nadbiskupa Varšave-Prage u Poljskoj, da se uputi u Međugorje kao posebni izaslanik Svete Stolice. Dakle, svrha dolaska mons. Hosera je vidjeti i istražiti te što dublje spoznati pastoralno stanje u Međugorju. Nakana je, nadalje, vidjeti potrebe vjernika koji tamo dolaze na hodočašće te na temelju toga sugerirati i usmjeravati moguće pastoralne inicijative za budućnost. Dolazak mons. Hosera ima isključivo pastoralni karakter. U svom je priopćenju među ostalim provincijal hercegovačkih franjevaca fra Miljenko Šteko istaknuo: »U ime Hercegovačke franjevačke provincije, čijoj je pastoralnoj skrbi povjerena župa Međugorje, izražavam sinovsku zahvalnost Rimskomu prvosvećeniku, svetomu otcu Franji, na istinskoj pastirskoj brizi i pozornosti koja se očituje ovim imenovanjem. U isto vrijeme, Njegovoj Ekscelenciji, nadbiskupu Hoseru, izražavam srdačnu dobrodošlicu. Ova provincija i franjevci koji pastoralno djeluju u Međugorju s poštovanjem i odanošću primaju imenovanoga posebnoga izaslanika Svete Stolice, potvrđujući iskrenu i potpunu suradnju te svoje molitve za plodan i blagoslovljen rad u izvršenju povjerene zadaće.«
Radost i zahvalnost mons. Hoseru izražava i međugorski župnik fra Marinko Šakota sa subraćom redovnicima i svima koji pomažu u pastoralnoj skrbi za vjernike koji hodočaste u Međugorje. Unatoč medijima i onima koji žele umanjiti broj dolazaka u Međugorje te ih prikazati kao turističke, svećenici često navode da Međugorje nije turističko mjesto, premda netko zaluta i u toj nakani, ali se često vrati kao hodočasnik. U svakom trenutku, bez obzira na doba dana ili noći, uvijek se mogu zateći skupine kako u tišini mole, kleče, predaju svoje teškoće i zahvaljuju Bogu. Premda se sve skupine i pojedinci ne prijavljuju, prema informacijama u prvim su danima ožujka Međugorje posjetile hodočasničke skupine iz Ukrajine, Kolumbije, SAD-a, Engleske, Koreje, Francuske, Italije, Njemačke, Španjolske, Meksika, Latvije, Slovenije i Rumunjske. Uz njih okupili su se i organizatori hodočašća te voditelji centara mira, molitvenih i karitativnih skupina vezanih za Međugorje iz čak 28 zemalja. Na tom 24. međunarodnom susretu s temom »Da ljubav vaša sve više raste (Fil 1, 9)« bio je 271 sudionik.
Uz prijavljene hodočasnike, a brojni se ne prijavljuju u ured za informacije, statistika prati koliko je podijeljeno pričesti i koliko je svećenika sudjelovalo u misnim slavljima. Tako je samo u siječnju ove godine sakramentu euharistije pristupilo 36 400 vjernika. Dakle, toliko ih se pričestilo, a za cijelu prošlu godinu pričesti je pristupilo 1 656 800 hodočasnika. U 2010. godini pričešćeno je 1 571 800 hodočasnika. Za usporedbu, prosječna župa s pet-šest tisuća vjernika, u kojoj je pastoral na zavidnoj razini, godišnje ima do 50 000 pričesti. U samoj župi sv. Jakova u Međugorju u prošloj je godini kršteno 65 djece, a umrlo je 46 osoba. Vjenčano je 45 parova. Prvu je pričest primilo 65 djece, a sakrament potvrde 80 krizmanika.
U misnim slavljima, uz franjevce domaćine, i u ispovijedima podjednako pomažu redovnici i dijecezanski svećenici, na više jezika, bilo da su došli u pratnji svojih svećenika ili čak biskupa pa se i oni uključe, bilo da ispovijedaju svećenici koji poznaju druge jezike. U siječnju je 809 svećenika ili njih 26 dnevno suslavilo euharistiju, a u veljači, dakle mjesecu sa 28 dana, bilo je 678 svećenika koncelebranata ili 24 dnevno. U prošloj je godini bilo ukupno 34 658 svećenika koncelebranata. Taj broj varira ovisno o dijelu liturgijske godine i pastoralnim obvezama svećenika. Na primjer u rujnu je bilo 4650 svećenika koncelebranata ili 155 dnevno.
Uz redoviti pastoral, euharistijska slavlja, ispovijedi, križni put, molitve krunice, kateheze, posebnost su Međugorja i brojni međunarodni skupovi, poput međunarodnoga seminara za bračne parove na kojem je na temu »Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan« bilo 200-tinjak sudionika iz 10 zemalja. Uz brojne seminare i susrete prepoznatljiv je i plodonosan međunarodni molitveni susret mladih »Mladifest« koji je prošle godine okupio desetke tisuća mladih iz 69 zemalja. Program je svaki dan započinjao jutarnjom molitvom u 9 sati, a nastavljao se katehezom, svjedočanstvima, pjesmom i poukom iz kršćanskoga života. Nakon povratka u svoje zajednice brojna svjedočenja mladih o duhovnoj okrjepi mogla su se naći po društvenim mrežama i drugim medijima te prepoznati u aktivnostima u svojim župnim zajednicama. Brojne molitvene zajednice diljem svijeta potaknuli su hodočasnici povratkom iz Međugorja.
Plodovi pastorala u Međugorju očituju se u duhovnom, karitativnom i humanitarnom pogledu na različite načine. Na primjer tu je »Majčino selo« koje poput velike obitelji okuplja više zajednica i udruga. Posebno u narušene i ranjene međuljudske odnose nastoji vratiti povjerenje s ljubavlju i donijeti radosnu vijest mira. Za djecu i mladež tu su »Dječje selo« i dječji vrtić »Sv. Mala Terezija«, zajednice »Majka Krispina« i »Milosrdni Otac«, vjersko-humanitarna udruga »Međugorje MIR – Majčino selo«, likovna radionica s galerijom »Kraljica Katarina«, »Vrt svetoga Franje« – mjesto za odmor i molitvu. U Međugorju se već tradicionalno posvećuje pažnja i približava radosna vijest osobama s invaliditetom na hodočašćima, zatim ministrantima, članovima Frame, hrvatskim braniteljima…
Duhovni plodovi proistekli iz pastoralnoga rada u Međugorju raspršeni su diljem svijeta, poput duhovnih zvanja, molitvenih zajednica, tribina, kulturnih događaja, knjiga, filmova… Među inim prijavljeno je nekoliko somatskih ozdravljenja, koja su medicini neuobičajena, ili bolje rečeno u svakidašnjoj liječničkoj praksi do sada nepoznata. Ostavlja se to znanosti na ispitivanje, a osobe koje su se s tim susrele i to doživjele pripisuju to snazi vjere i molitve. Na primjer, Milanski institut za zdravlje obradio je osam takvih slučajeva, koji su predstavljeni na Svjetskom liječničkom kongresu komplementarne medicine u Kini 2011. godine. Svaki pojedinac ima svoje iskustvo i svoju priču, a Međugorje ih ujedinjuje u jednu, snagom hodočasničke vjere u uskrsloga Krista. Zbog bogatih i različitih pastoralnih ponuda te vjerničkih svjedočenja papa Franjo šalje posebnoga izaslanika Svete Stolice za proučavanje, traženje i sugeriranje pastoralnih modela koji bi bili primjeren odgovor današnjemu hodočasniku, čovjeku suvremenoga društva.