Glas Koncila br. 38/2024.

IMA LI MOBITELU MJESTA U ISPOVJEDAONICI?
KOMENTAR: IDEOLOGIJA IZ FAKULTETSKE VIJEĆNICE
Prijevara roditelja
O IZAZOVIMA STAMBENE POLITIKE GOVORI PROF. DR. GOJKO BEŽOVAN
Stambena kriza ima izravne negativne učinke na demografiju
U ČEKAONICI DUGIH STOLJEĆA
Otkad postoje svetohraništa?
KEMIJSKI ADITIVI U ŠAMPONIMA I LOSIONIMA
Ftalati nisu za djecu
UZ 150. OBLJETNICU PRIJELOMNOGA DOGAĐAJA ZA HRVATSKU ZNANOST I OBRAZOVANJE
Matija Mesić – svećenik, povjesnik i prvi rektor modernoga zagrebačkoga sveučilišta
ŽIVOT BLIZU TOČKE VRENJA
Termalno bogatstvo ispod zemlje, a duhovno na površini
»GENERACIJA Z« I POSLODAVCI
Financijska sigurnost i visoka plaća mladima više nisu dovoljni
SAKRISTANKA IVANA BARKOVIĆ
»Vjera mi daje smisao postojanja, zato mi je i važno pridonositi Crkvi«
UPOZORENJE S POČETKA PEDESETIH
»Fahrenheit 451«: zašto smo prestali čitati i počeli paliti knjige
VOLE LI ANĐELI SVEĆENIKE?
Svećenički pratitelji, ludi mistik i apostol tiska
MISTIČNA VEZA STIGMA I BILOKACIJE
Stepinca je uz oca Pija tješila i »papina obavještajka«

Fotografijama teško poplavljenoga franjevačkoga samostana s crkvom u poljskom Klodzku otvara se novi broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 22. rujna.

U skladu sa svojim poslanjem Crkva je u zemljama koje su u proteklim danima nakon obilnih kiša pogodile teške poplave pozvala na solidarnost s pogođenima. Poziv Crkve najslikovitije je opisao bečki nadbiskup kardinal Christoph Schönborn pozvavši svoje sunarodnjake da poplavi suprotstave »veliki val ljudskosti i sloge«.

Ima li mobitelu mjesta u ispovjedaonici?, pitanje je u fokusu novoga broja. Ako digitalni uređaji u marketinške svrhe neprestano prisluškuju što njihovi vlasnici govore, znači li to da i telefon u džepu ugrožava tajnost ispovijedi? Narušava li »mobilno« čitanje i bilježenje dostojanstvo sakramenta u kojem čovjek pred Bogom ogoljava dušu? Odgovore na ta slojevita i raznolika pitanja Glas Koncila potražio je na raznim stranama.

U fokusu novoga broja je i nedavno održani »stručno-znanstveni skup« na temu »Kako razgovarati s roditeljima o seksualnom odgoju i obrazovanju za rodnu ravnopravnost« na kojem su očitima postale opasne namjere s učenicima u Hrvatskoj.

Rasprave o novom porezu na nekretnine bile su povod za razgovor s vodećim hrvatskim stručnjakom za socijalnu politiku prof. dr. Gojkom Bežovanom. U intervjuu prof. dr. Bežovan govori o stambenoj krizi u većim hrvatskim gradovima i njezinim posljedicama na demografiju. »U hrvatskoj javnosti ne raspravlja se dovoljno o problemima stanovanja«, upozorio je. »Nama se u Hrvatskoj velik udio biološki reproduktivnoga stanovništva koncentrirao u velike gradove jer tu ima posla, ali tu je i najveća stambena kriza«, dodao je sugovornik i napomenuo: »Proces gradnje stanova dug je i jako skup. Već sada imamo situaciju da nove generacije koje nemaju obiteljsku potporu i nemaju konkurentna zanimanja koja bi im dala velike prihode ostaju osuđene na cjeloživotno podstanarstvo.«

U bogatoj slavonskoj ravnici tek 15-ak kilometara od Osijeka smjestila se župa sv. Mateja apostola i evanđelista u Bizovcu koju predstavlja ovotjedna reportaža. Uz novoga župnika, a nekadašnjega kapelana, Matu Matasovića poseban su događaj u župi kampovi za mlade i djecu koji su njegovim dolaskom na župu ponovno zaživjeli. Dok se ispod zemlje Bizovca krije termalno bogatstvo, na površini zemlje prisutno je drugo bogatstvo – ono duhovno.

Prijelomni događaj za hrvatsku znanost i obrazovanje bilo je utemeljenje moderne inačice Sveučilišta u Zagrebu 1874. No i danas se prešućuje da mu je prvi rektor bio – katolički svećenik, Matija Mesić. Uz 150. obljetnicu utemeljenja moderne inačice Sveučilišta stranice Glasa Koncila otkrivaju tko je bio Matija Mesić.