Smanjen opseg radnih obveza u ljetnim danima i godišnji odmori čine se kao dobra prigoda za udaljavanje od svih »uznemiravanja« koja dolaze iz naših pametnih telefona. Poruke s raznoraznih aplikacija, e-pošta ili površno surfanje naslovnicama društvenih mreža, neki su od najučestalijih razloga zašto je mobitel toliko teško ispustiti iz ruku. No projekt »Obitelj i mediji« predložio je tri aplikacije koje mogu pomoći na putu »digitalne detoksikacije« i smanjenju vremena provedenoga pred raznim pametnim zaslonima.
»Gotovo da se može nazvati paradoksom prijedlog da se nekom aplikacijom smanji vrijeme provedeno na pametnom telefonu. No prisjetimo se nekih drugih primjera – ne može se prestati pušiti tek tako, preko noći, nego postupnim smanjenjem broja cigareta popušenih u jednom danu. Važna je, dakle, metoda, strategija«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«. Prva aplikacija koju predlažu zove se »Flipd« i dostupna je i za Android i iOS sustav. Ona omogućava da korisnik sustavno računa koliko vremena provodi uz mobitel, nudi mu mogućnost odabira aplikacija koje želi na određeno vrijeme utišati, ali i sudjelovanje u nekim praktičnim aktivnostima, poput razgibavanja, vježba disanja ili reprodukcije umirujućih tonova.
Aplikacija »Offtime«, koju također preporučuju iz »Obitelji i medija«, mnogo je složenija. Ona je usredotočena na udaljavanje od onih aplikacija koje plijene najviše pozornosti korisnika pametnih telefona. »Riječ je o aplikaciji koja nam pomaže shvatiti kakve su naše tehnološke navike, kao i koliko naše koncentracije i produktivnosti kradu druge aplikacije i mreže na našim telefonima. ‘Offtime’ će mnoge suočiti s činjenicom da često tratimo vrijeme uz mobitele«, objašnjavaju iz »Obitelji i medija«.
Aplikacija »Checky« pak vodi se vrlo jednostavnom »filozofijom«. Ona prati koliko puta u danu korisnik uzme mobitel u ruke i otključa zaslon da bi poslao poruku, provjerio neku mrežu ili uključio neku aplikaciju. Mnogi se tako iznenade da u jednom danu uzmu u ruke svoj mobitel i više od stotine puta.