MALO KALORIJA, A PUNO VLAKANA Čičoka – korijen zdravlja

Čičoka
Foto: Shutterstock | Čičoka

Čičoka (Helianthus tuberosus, lat.), divlji krumpir, jeruzalemska artičoka. Vrijedan je dodatak prehrani koji može pridonijeti općemu zdravlju, s posebnim naglaskom na regulaciju šećera u krvi, probavu i zdravlje srca. Gomolji čičoke, koji izgledom podsjećaju na đumbir, sadrže niz korisnih tvari poput vitamina, minerala i vlakana. Čičoka je bogata inulinom, vrstom neprobavljiva biljnoga vlakna koje djeluje kao prirodni prebiotik. To znači da stimulira rast korisnih bakterija u crijevu poput bifidobakterija i laktobacila. Na taj način pomaže u očuvanju zdrave crijevne mikroflore i može poboljšati probavu, smanjiti nadutost i zatvor te općenito unaprijediti zdravlje probavnoga sustava.

Inulin se sastoji od fruktoznih molekula i ima nizak glikemijski indeks pa nakon konzumacije čičoke ne dolazi do nagloga skoka razine šećera u krvi. Iz toga razloga osobama s dijabetesom konzumacija čičoke može pomoći u stabilizaciji šećera u krvi jer usporava apsorpciju glukoze. Čičoka sadrži malo kalorija, ali pruža osjećaj sitosti zbog visokoga sadržaja vlakana. Inulin pomaže u smanjenju apetita jer usporava probavu, a dugoročno može pridonijeti smanjenju tjelesne mase.

Dobro je znati…

• Redovita konzumacija čičoke može pozitivno utjecati na zdravlje srca jer inulin snižava razinu LDL kolesterola, što smanjuje rizik od razvoja ateroskleroze i kardiovaskularnih bolesti. Također, čičoka sadrži kalij, koji pridonosi regulaciji krvnoga tlaka i funkcije srca.
• Čičoka se može konzumirati na različite načine, uključujući sirovu, kuhanu, pečenu ili prerađenu u sok. Sirova čičoka može uzrokovati nadutost u nekih ljudi pa je preporučljivo postupno uvoditi tu namirnicu u prehranu ili je konzumirati nakon kuhanja.
• Čičoka je odličan izvor kalija, koji regulira krvni tlak, prenosi živčane impulse i potiče rad mišića i srca. Osim toga obiluje fosforom koji ulazi u sastav kostiju i zuba te regulira metabolizam.
• Sto grama čičoke sadrži samo 80 kalorija. S obzirom na to da ne sadrži škrob, čičoka je zdrava zamjena za krumpir.
• Iako se konzumacija čičoke preporučuje osobama s osjetljivim probavnim sustavom, potreban je oprez u količini zbog pojačana stvaranja plinova, što vodi nadutosti i nelagodi u probavnom traktu.