NAJDRAŽA MOLITVA ISTARSKOGA MUČENIKA »Miro, zašto si došao?«

Mladomisnik Miroslav Bulešić

»Moja osveta je oprost!« Osim toga sažetka duhovne oporuke blaženoga Miroslava Bulešića, čiji se spomendan slavi 24. kolovoza, malo tko od hrvatskih vjernika ne poznaje i molitvu uz koju je istarski mučenik izdahnuo: »Isuse, primi dušu moju!« No manje je poznato da je Bulešićeva omiljena molitva bio – časoslov. »Slatki teret«, »čudesno Božje djelo« i »utješan posao« tek su neki od blaženikovih opisa »brevira«, koji mu je kao sredstvo za nadjačavanje teškoća preporučio i njegov zareditelj, porečki i pulski biskup Raffaelle Radossi.

Bulešić je u svojem duhovnom dnevniku više puta zapisao odluku da časoslov moli »dostojno, pažljivo i pobožno«, a u zapisu od 4. rujna 1942. naveo je i zašto

Osim što je uz misu i razmatranje bio dio njegova svakodnevnoga duhovnoga života, Bulešić je u svojem duhovnom dnevniku više puta zapisao odluku da časoslov moli »dostojno, pažljivo i pobožno«, a u zapisu od 4. rujna 1942. naveo je i zašto: »Ako budem tako molio, onda će mi biti lako čisto i pobožno živjeti, jer molitvom ću biti sjedinjen s Tobom, i dosljedno združen s Tobom živom vjerom, čvrstim ufanjem i žarkom ljubavi; i tako zbog te ljubavi prema Tebi, o Bože, činit ću samo dobro.«

I ubojice dočekao moleći časoslov

Iz nastavka toga zapisa može se zaključiti da je blaženik s duhovnošću časoslova osim istarskih, obiteljskih i svećeničkih nakana povezivao i neobičnu naviku samopropitivanja: »Sjetit ću se često dapače u svakom svojem djelu: ‘budi svjestan svojeg položaja’, tj. tko sam, zašto sam! Miro, zašto si došao? Što si učinio?«

Bulešić je u svoj dnevnik prepisivao i retke iz časoslovne službe čitanja te crkvene smjernice o molitvi časova: »Isus je s neusporedivim žarom i veseljem uzvisivao sva savršenstva Očeva… Tako i monah (mi!) čini; sjedinjen s Kristom ulazi u svetište da obavlja najvažnije stvari Njegova mističnoga tijela; i iz srca prelijeva osjećaje koje Duh Sveti pobuđuje, učinkom riječi koje usta izgovaraju.« Znaju li se te činjenice, teško se može smatrati slučajem da je blaženik – kako je posvjedočila Albina Zakinja – i svoje ubojice u Lanišću dočekao moleći časoslov.