ZAGREBAČKA VOLONTERKA IZ »DUHOVNOGA KUTKA« PETRA BOROŠAK »S nestrpljenjem iščekujem što mi Bog dalje priprema«

Petra Borošak - Promocija, Učiteljski fakultet u Zagrebu

Župljanka zagrebačke župe sv. Leopolda Mandića Voltino – Ljubljanica Petra Borošak voditeljica je kateheza za prvopričesnike, volonterka u SKAC-u, voditeljica je projekta »72 sata bez kompromisa« za Zagreb, a i članica je evangelizacijske skupine »Duhovni kutak«. Spremna je i za nove izazove na njivi Gospodnjoj. Kaže da ih jedva čeka.

Petra je rođena 20. rujna 1995. u Zagrebu. Njezini su roditelji, mama Tatjana, djevojački Dušak, i tata Davor Borošak, rođeni i odrasli u Zagrebu. Tatjana se više puta selila. Najduže je živjela na Vrbanima, a Davor je cijeli život proveo u istoj ulici na Ljubljanici. Upoznali su se u pizzeriji na Vrbanima, a vjenčali se 1995. godine u crkvi sv. Josipa na Trešnjevci.

Kako su se sestre dodatno zbližile

»Moji su obrtnici«, pripovijeda Petra. »Mama je nastavila bakinim stopama pa su zajedno otvorile frizerski salon, a tata se 18 godina bavio ugostiteljstvom, dok nije odlučio promijeniti posao.

»Roditelji su nam oduvijek bili potpora. Svojim su nam primjerom pokazali kako biti marljiv i kako pomoći onima koji su u potrebi«

Danas je zaposlen kao voditelj poslovnice u jednoj firmi prehrambenih proizvoda. Prve godine braka živjeli su u potkrovlju tatine obiteljske kuće, a nakon rođenja moje mlađe sestre preselili smo se u novoizgrađenu kuću u istoj ulici koju je tata izgradio uz pomoć mojih djedova. Sestra Paula, rođena 1999. godine, studentica je četvrte godine psihologije na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Tijekom odrastanja sestra i ja postajale smo sve bliže, a odnos nam se najviše produbio nakon što smo obje počele volontirati u SKAC-u. Paula je osoba koja sluša druge i čuje ih, spremna je tražiti i ponuditi pomoć, a najsretnija je kada sitnicama razveseli drugu osobu.«

Prve kateheze u obitelji

»Naša mala obitelj vrlo je povezana pa rado provodimo zajedničke trenutke oko obiteljskoga stola i na povremenim izletima. Roditelji su nam oduvijek bili potpora. Svojim su nam primjerom pokazali kako biti marljiv i kako pomoći onima koji su u potrebi. Mama je vrlo brižna, osluškuje potrebe i želje drugih, a ljubav pokazuje na konkretan način znakovima pažnje. Tata lako pronalazi zajednički jezik sa svakim čovjekom i ne srami se govoriti o svojim slabostima jer zna da Bog snagu usavršava baš po našim slabostima. Oboje su bili spremni na nesebično odricanje kako bi Pauli i meni osigurali bezbrižno djetinjstvo. Zajednički odlasci na nedjeljne mise u župu sv. Leopolda Mandića Voltino – Ljubljanica bili su moji prvi koraci odrastanja u vjeri. U župi sam danas aktivna kao voditeljica kateheza za prvopričesnike.«

Duhovni kutak postao utvrda

»Polaskom u Osnovnu školu Ljubljanica upoznala sam svoju najbolju prijateljicu Katarinu. Ona je jedno od petero djece obitelji Šarić koja je u velikoj mjeri zaslužna za moj rast u vjeri. Uz Katarinu sam počela pjevati u župnom dječjem zboru, krenula na mise zornice i naučila moliti krunicu, a odrastanjem uz njezinu obitelj naučila sam o važnosti i snazi obiteljske molitve. Obje smo upisale XI. gimnaziju, u kojoj je vladalo obiteljsko ozračje. Uoči došašća i korizme u školskoj su knjižnici profesori vjeronauka i etike organizirali susrete na kojima smo se okupljali na zajedničku molitvu i pjesmu.

»U SKAC-u sam imala priliku kušati Boga, učiti se jednostavnosti i domišljatosti pa sam počela tražiti i pronalaziti Boga u svemu«

Ti susreti bili su početak zajednice ‘Duhovni kutak’ čiji su članovi danas većinom učenici koji su se okupljali u knjižnici, a voditelj je profesor etike i filozofije Stjepan Arnuš. Nakon što je ‘Duhovni kutak’ oformljen, dolazila sam na njihove otvorene susrete, ali zajednici sam se pridružila tek početkom 2020. Osim povremenih molitvenih susreta u školi, susreta katoličke mladeži i misa mladih u Palmotićevoj, tijekom srednje škole nisam tragala za Bogom i u to vrijeme nisam imala osobni odnos s njim. Nakon gimnazije upisala sam Učiteljski fakultet u Zagrebu. Vrijeme studiranja pratilo mi je volontiranje s djecom izbjeglicama, kao i kateheze o 10 Božjih zapovijedi koje je na Šalati držao vlč. Jakov Rađa. Kateheze su bile početak novoga razdoblja moga života u kojima sam samo zagrebala po površini i postala svjesna da ništa od toga što sam čula ne mogu živjeti sama bez Boga. Slijedile su kateheze o sedam znakova u Ivanovu evanđelju tijekom kojih sam započela graditi odnos s Otcem, pomalo otkrivala dubinu naše vjere i spoznala da svoju vjeru trebam živjeti u suradnji s Bogom i konkretno služeći bližnjima.«

Zagrebačka beskompromisna volonterka

»Diplomirala sam u srpnju 2019. godine, a krajem iste godine zaposlila sam se u OŠ Remete. Te godine također sam prvi put sudjelovala u projektu ’72 sata bez kompromisa’, najvećem volonterskom projektu u Hrvatskoj, koji u Zagrebu organizira SKAC Palma. Nakon projekta Paula i ja prijavile smo se u SKAC-ov volonterski centar sa željom da nastavimo volontirati tijekom cijele godine. Objema nam se svidjelo bivanje u SKAC-u pa smo rado pomagale gdje je to bilo potrebno. U SKAC-u sam imala priliku kušati Boga, učiti se jednostavnosti i domišljatosti pa sam počela tražiti i pronalaziti Boga u svemu. Ove godine Paula i ja bile smo dio organizacijskoga tima ’72 sata bez kompromisa’ – Paula je bila zadužena za tim koji ugovara volonterske akcije, a ja sam bila voditeljica projekta za Zagreb. Zahvalna sam što sam imala priliku biti dio projekta koji promiče volonterstvo i potiče mlade da konkretno žive svoju vjeru služeći u svojoj lokalnoj zajednici.«

Školica koja liječi slabosti

»Nakon ulaska u svijet rada ušla sam u zajednicu ‘Duhovni kutak’ i tako postala radnica na njivi Gospodnjoj. ‘Duhovni kutak’ katolička je evangelizacijska skupina koja svojim pjesmama dotiče srca onih koji ih slušaju. Naše pjesme zapravo su molitva u kojoj Isus često dolazi u ona iskustva gdje su ljudi najranjiviji. U ‘Duhovnom kutku’ naučila sam da je zajednica druga obitelj u kojoj čovjek može pokazati svoje slabosti, a oni će ga voljeti i pomoći mu da prođe kroz teškoće. Tijekom prošle godine voditelj Stjepan Arnuš osmislio je za članove zajednice svojevrsnu formaciju koju mi nazivamo ‘školica’. U tom razdoblju kroz molitvu sam se sprijateljila s Isusom i ohrabrila sam se za svjedočenje o svojim iskustvima. Od rujna ove godine ‘školicu’ smo ponudili i onima koji nisu dio zajednice, a žele produbiti svoj odnos s Bogom. Neki od nas pratitelji su polaznicima te školice. Također, drugu subotu u mjesecu animiramo euharistijsko klanjanje u crkvi Presvetoga Srca Isusova u Vinogradskoj. Pridružiti nam se mogu svi koji god to žele.

Zahvalna sam Bogu što me pozvao na suradnju s njim pa s nestrpljenjem iščekujem ono što mi dalje priprema. Spremna sam mu se odazvati.«

Mladi donose Krista
Kroz projekt »72 sata bez kompromisa« imala sam priliku vidjeti kako su mladi laici nositelji dobrih promjena u društvu. Upravo su oni ti koji prepoznaju potrebe svojih lokalnih zajednica i konkretnim djelima ljubavi svjedoče svoju vjeru. Svake godine u projekt se uključuju novi gradovi koji organiziraju volonterske akcije za svoje sugrađane. Tako mladi donose Krista onima koji su u potrebi, ali jednako tako susreću Krista u onima kojima dolaze. Takvi susreti rasplamsavaju vatru u srcima mladih koji su spremni raditi za ulazak u kraljevstvo nebesko.