Glas Koncila br. 8/2023.

Dvije »planinarske staze« za sinodsku korizmu
INTERVJU:PROUČAVATELJICA MARULIĆA DR. RUŽICA PŠIHISTAL
S UKRAJINSKIM OBITELJIMA GODINU DANA NAKON POČETKA AGRESIJE
KOMENTAR
ZASJEDALI BISKUPI ZAGREBAČKE CRKVENE POKRAJINE
Posebna važnost spomenu na žrtve komunističkih zločina
NAŠI RAZGOVORI
ODRŽAN OKRUGLI STOL POVODOM ŠESTE OBLJETNICE PREMINUĆA TOMISLAVA IVANČIĆA
»Što nam se to događa? Zvijer današnjice ubija čovjekov moral«
ZAPAŽANJA
POVIJESNI FELJTON
OBITELJ I MEDIJI
REPORTAŽA: ŽUPA ROĐENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE RUŠČICA

Uz dvije »planinarske staze« za sinodsku korizmu koje je papa Franjo Crkvi ponudio u ovogodišnjoj poruci otvara se novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 26. veljače.

Godinu dana nakon početka ruske agresije na Ukrajinu Glas Koncila razgovarao je s ukrajinskim obiteljima. Samo dan nakon prvih vijesti o početku agresije u veljači 2022. obitelj Matijević iz Lipika organizirala je prijevoz i uputila se na ukrajinske granice. Tijekom prvih dana rata s ukrajinsko-slovačke granice spasili su desetak rođaka i poznanika iz ratom pogođene zemlje. No njihov je humanitarni podvig bio tek uvod u zbivanja koja će slijediti u Lipiku i obližnjem Pakracu. Naime, vjernici iz dvaju gradića od travnja prošle godine velikodušno prihvaćaju izbjegle ukrajinske obitelji.

Glavni urednik Glasa Koncila Branimir Stanić u komentaru piše o korizmenom polaganju računa i kako je više nego očito da poznate tri Isusove kušnje tijekom njegova 40-dnevnoga boravka u pustinji, to jest načini na koje je na njih odgovorio, mogu postati ohrabrenje za obraćenje. »Kad-tad će, pa makar i u onostranosti, Bogu račun morati položiti svi koji su izgladnjivali druge ljude, pogodovali ovozemaljskim ‘spasiteljima’ i klanjali se moćnicima. To nije prijetnja, to je jednostavno tako. Zato je svaka ovozemaljska korizma neprocjenjiv dar, doba za obraćenje«, piše među ostalim urednik Stanić.

»Marulić je s ‘Juditom’ usporediv s Danteom i ‘Božanstvenom komedijom’… ‘Judita’ je k tomu remek-djelo svjetske književnosti… Dakle, i Marulić kao autor i ‘Judita’ kao djelo pripadaju najužemu kanonu nacionalnih klasika ili kamena temeljaca hrvatske književnosti«, rekla je osječka profesorica hrvatske književnosti, autorica nedavno objavljene knjige »Studije o Marulićevoj ‘Juditi’« i sugovornica središnjega intervjua dr. Ružica Pšihistal. No kako je moguće da je onaj koji s pravom nosi naslov oca hrvatske književnosti izbačen iz srednjoškolske lektire? »Umjesto kriterija književne vrijednosti djela u prvi su plan postavljeni imperativi ‘čitanje iz užitka’ i ‘sloboda izbora’, kao prozirni sofizmi«, kaže sugovornica, koja taj čin smatra subverzijom i pljuskom struci i javnosti. Ipak, upravo u reakciji struke i javnosti nazire se povod nadi.

U krugu stalnih mijena, ujedinjujući mnogobrojne posebnosti, živi župa Ruščica, posvećena Rođenju Blažene Djevice Marije. Ovotjedna reportaža iz spomenute župe otkriva i recept za zaustavljanje duhovnoga i demografskoga pada koji njeguju u župi Ruščica na istoku Hrvatske, a koji glasi: osloniti se na roditelje koji njeguju svijest o istinskom dobru djece.

Da »s Kristom nikada ne kasnimo« svjedoči vjernica laikinja Nada Vranješ, koja se orguljaškomu »zanatu« u župi Uznesenja Marijina u pelješkoj Kuni počela učiti u svojem petom desetljeću.

Uz posljednji veljački broj Glasa Koncila dolazi i mjesečni magazin »Prilika« koji se u središnjoj temi bavi problemom »zelenoga umivanja« u tvrtkama. U korizmenom duhu otvara se i niz drugih tema – od zdravlja i psihologije do ekologije. U fokusu su i obljetnice »Misala po zakonu rimskoga dvora« te spjeva »Dubrovnik ponovljen« Jakete Palmotića. Rubrika Glazba razotkriva rušitelje koji »prodaju priču« da nešto grade.