Glas Koncila br. 49/2018.

INTERVJU: O. THOMAS SMOLICH
MLADI MLADIMA
O »POGRJEŠNOM« PRIJEVODU MOLITVE GOSPODNJE
KOMENTAR
ZAPAŽANJA
PAPA O DUHOVNIM ZVANJIMA
Zahtjevnost, razlučivanje i savršena odgovornost
ADVENT I KRISTOV DOLAZAK
Sisačko prihvatilište djece
Spašena je većina od 6000 djece
PULSKI HOSPICIJ
Za blaženi odlazak s ovoga svijeta
PASTORALNO VIJEĆE
Nadbiskupija i demografski slom
REPORTAŽA: DOBRINJ

Kako odgovoriti na suze i vapaje onih koji traže sigurnost – s tim se pitanjem otvara novi broj Glasa Koncila s nadnevkom druge nedjelje došašća, 9. prosinca, koji na naslovnoj stranici donosi detaljan izvještaj s konferencije o promicanju, zaštiti i integriranju migranata organizirane u povodu 25. obljetnice Isusovačke službe za izbjeglice.

Uz naslovnu fotografiju otca Saida i sina Mehdija iz Irana koji su u Hrvatskoj dobili status azilanata u tekstu se donose promišljanja predavača s međunarodne konferencije koja je održana u ambijentu u kojem su se Isusovačka služba za izbjeglice (JRS) i njezino hrvatsko čelništvo od prošlogodišnjega dobitnika nagrade za Europskoga građanina u dijelu javnosti u posljednje vrijeme zbog služenja migrantima počeli etiketirati kao zastupnici naivne ideologije i podržavanja islamističke invazije na Europu.

Uz novi val optužaba za ustašizaciju, glavni urednik Glasa Koncila Ivan Miklenić u svojem komentaru naslovljenom Čas je za konačnu osudu velikosrpske politike, među ostalim, piše: »Krajnje je vrijeme da svi odgovorni u Hrvatskoj na svim razinama vlasti, kao i svi mediji, jasno i glasno odbace i osude velikosrpsku politiku i jugoslavensku ideologiju, oslobode hrvatsko stanovništvo i hrvatsku javnost za zauzimanja za bolji život, a sva pitanja prošlosti prepuste časnomu znanstvenomu istraživanju. Političari koji to nisu u stanju učiniti trebali bi se povući iz politike jer je to način da posluže dobru i srpskoga i hrvatskoga naroda.«

Biblijska misna čitanja kroz nedjelje došašća provlače tematiku Kristova drugoga i konačnoga dolaska, što je privuklo pozornost i za promišljanje u teološkome osvrtu, u kojem s. dr. Valerija Kovač s zagrebačkoga KBF-a odgovara na pitanja: Što vjera u drugi Kristov dolazak zapravo znači? Zašto se pripremajući za Božić govori o drugome Kristovom dolasku?

Promišljanjem i plodnim zaključcima raspravi povodom prijevoda Otčenaša uključio se i glasoviti dominikanac o. dr. Stjepan Krasić koji na stranicama Glasa Koncila ukazuje na dvije velike gramatičke pogrješke u retcima: »dođi kraljevstvo tvoje, budi volja tvoja«.

Drevna župa Dobrinj i kaštel predstavljeni su u reportaži u novom broju kao skladna zajednica 712 vjernika koji žive u 12 raštrkanih mjesta Dobrinjštine na sjeveroistočnom dijelu otoka Krka.

Sugovornik Glasa Koncila je ravnatelj međunarodnoga ureda Isusovačke službe za izbjeglice o. Thomas Smolich, Amerikanac hrvatskih korijena, koji je u intervju govorio o migracijama te istaknuo: »Svoje strahove moramo staviti u širi kontekst našega najdubljega ljudskoga i kršćanskoga poziva. Posebno to ima smisla govoriti u Hrvatskoj jer je većinski katolička zemlja. Mislim da je važno da se katolici pitaju: Što nas naša vjera poziva činiti u ovoj situaciji? Evanđelje jasno kaže da moramo ljubiti bližnje. Što bi to značilo u ovim okolnostima?«

Trideset i dvije stranice novoga broja katoličkoga tjednika donose i vijesti i izvještaje iz (nad)biskupijskih središta, pa se tako može pročitati o blagoslovu kamena temeljca za pulski hospicij, znanstvenome skupu o zbrinjavanju kozaračke djece u Sisku, permanentnoj formaciji svećenika Riječke metropolije, sjednici Pastoralnoga vijeća Đakovačko-osječke nadbiskupije….

Mladi mladima u novome se broju također progovaraju o izbjeglištvu, u Prigovoru znanosti piše se o dioksinima kao otrovnijim spojevima, kao Katolički oblikovatelj kulture predstavljen je Živan Bezić, meditaciju potpisuje Ivona Baraba, dok Naši razgovori daju odgovor na pitanje čitatelja: Može li Crkva vlasti đavla pružiti svjedočanstvo alternative?